Fransa Vizesi

Fransa seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Fransa vizesi almaları gerekmektedir. Fransa yolculuğunuzun gerçekleşebilmesi için zorunlu olan vize işlemleri prosedürünü yerine getirerek sorunsuz bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa ile Türkiye arasında olan anlaşma gereği resmi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Fransa vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Fransa Konsolosluğu yapılacak olan kısa süreli vize başvuru işlemlerini kabul etmezken, uzun süreli yapılacak olan vize başvuru işlemleri doğrudan Fransa Konsolosluğu İstanbul veya Fransa Büyükelçiliği Ankara’nın içerisinde bulunan konsolosluk bölümüne yapılabilecektir. Kısa süreli Fransa vizesi başvurularınızı Fransa Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu danışmanlık firmalarına yapabilir ve Fransa vizesi talebinde bulunabilirsiniz.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan Fransa Fahri Konsolosları ise Fransa vizesi başvurularını kabul etmektedir.  Ancak Fransa Fahri Konsolosluklarının Fransa vizesi hakkında karar verme yetkisi bulunmaz. Yine Fransa Başkonsolosluğu İstanbul veya Fransa Büyükelçiliği Ankara, Fransa vizesi hakkında karar verecek olan en yetkili kurumlardır.

Fransa vize işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 boş sayfası olan ve seyahatinizin sona eriş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaportlarınız kullanılmalıdır. Bu şartlara uygun olmayan pasaportlarla yapacak olduğunuz Fransa vizesi başvurularınız ise geri çevrilecektir. Ayrıca yıpranmış, hasar görmüş ve tahribatı olan pasaportlarınızı vize başvuru işlemleriniz öncesi yenilemiş olmanız güvenli ve sorunsuz bir seyahatiniz için son derece önemlidir. Şöyle ki yıpranmış ve önerilen koşullara uygun olmayan pasaportlarla gerçekleştirmiş olduğunuz vize başvurularınızı Fransa Konsolosluğu kabul etmiş ve onaylamış olabilir Fransa’ya girişiniz ise sınır görevlilerin sorumluluğunda olacaktır. Kısacası sınır görevlileri tarafından geri çevrilme ihtimalinizin her zaman mevcuttur. Bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak Fransa seyahatiniz sırasında ve öncesinde karşılaşılabilecek aksilikleri asgari seviyeye indirebilirsiniz.

Yine Fransa vize prosedürlerinin en önemli kısımlarından birini oluşturan mülakat ise zorunlu bir uygulamadır. Fransa Konsolosluğu,  Fransa vizesi başvurularında bulunan başvuru sahiplerini görmek isterken, Fransa seyahatinizin içeriğine yönelik sorular Fransa vizesi mülakatınızı şekillendirecek olan etmenlerdir.

Ayrıca Fransa vize işlemleri için parmak izi uygulaması mevcuttur başvuru sahipleri vize mülakatı sırasında parmak izlerini verebilirlerken vize başvuru sahipleri için gerekli olan biyometrik fotoğrafları yine Fransa konsolosluğu çekmektedir.

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul, Beyoğlu’nda bulunurken uzun süreli vize başvurularınız, vize mülakatınız, parmak izi uygulaması ve Fransa vizesi için gerekli olan biyometrik fotoğraf çekiminiz burada yapılacaktır.

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Konsolosluğu, Fransa vizesi talebinde bulunan başvuru sahipleri hakkındaki detaylı bilgilere bu form aracılığıyla ulaşmaktadır. Fransa vize başvuru formu eksiksiz, büyük harfle ve okunaklı bir şekilde doldurulması gerekirken İngilizce ve Fransızca dillerinde doldurulabilmektedir. Fransa vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulup vize başvuru evrakları arasında bulundurulması zorunludur. Fransa vize başvuru formu olmadan yapılacak vize başvurularını Fransa Konsolosluğu kabul etmeyecek ve hazırlamış olduğunuz başvuru dosyanızı tanımayacaktır. Fransa vize başvuru formu başvurunuzun tanınması ve işleme konulması için Fransa vize başvuru formunun başvuru evrakları arasında  bulundurulması zorunludur.

Ayrıca Fransa vize başvuru formunu doldurup imzalayarak,  Fransa vizenizin son eriş tarihinden önce ülke sınırlarını terk edeceğinizi, Fransa vizesi almış olmanızın Fransa’ya girişinizi garanti etmeyeceğini ve Fransa vize işlemleri süresince gerçeğe uygun olan bilgiler vereceğinize dair taahhüt gibi içeriklere de sahiptir. Fransa vize başvuru formunu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurarak vize başvuru evrakları arasında bulundurmanız zorunludur. Fransa vize başvuru formu olmadan yapacak olduğunuz vize başvurularınızın kabul edilmeyeceğini göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa vizesi için gerekli belgeler, Fransa seyahatinizin içeriği belirleyecektir. Hangi gerekçeyle Fransa’ya yolculuk ediyorsanız evraklarınız ona göre şekil alacaktır. Söz gelimi davetiyesiz ve kısa süreli bir seyahat için Fransa turistik vize talebinde bulunabilir. Ticari bir faaliyet, konferans ve seminer gibi bir içerikle Fransa’ya gidilecek olması halinde ise Fransa ticari vize işlemlerinde bulunabilirisiniz. Aile, akraba ve Fransa’da bulunan bir arkadaşınızı ziyaret etme düşüncesinde iseniz Fransa aile ziyareti ya da Fransa ziyaretçi vizesi talebinde bulunmanız evraklarınızı netleştirecektir. Fransa seyahatinizin içeriğine göre Fransa vizesi talebinde bulunmayı unutmamalısınız.

Fransa öğrenci vizesi başvurularında Schengen vizesi koşullarını yerine getirmek gerekmektedir. Fransa öğrenci vizesi için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmaktadır:

 • – En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • – Varsa eski pasaportlarınız
 • – 3 adet eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
 • – 3 adet yakın zamanda çekilmiş arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
 • – Yurtdışında geçerli olan bir sağlık sigortası (CAMPUS tarafından yapılmaktadır)
 • – Fransa’da eğitim alacağınız kuruluştan ne kadar süreyle kursa katılacağınızı ve ne kadar ücret ödediğinizi gösteren kabul mektubu
 • – En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi veya diplomanız; öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi ve transkript
 • – Varsa Fransızca bildiğinizi gösteren belge, özel bir kursa katılarak Fransızca dersleri aldıysanız en az 120 saat Fransızca eğitim gördüğünüzü gösteren belge ya da sertifika
 • – Yurtdışındaki eğitiminizi ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler; size ve ailenize ait banka hesap cüzdanları  ve fotokopileri; ailenizde çalışan kişilerin maaş bordroları; ailede emekli olan varsa onların maaş bordroları; eğer ailenizin kendine ait bir işi varsa vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi ve ticaret sicil gazetesinde yayınlanmış olan faaliyet ilanı. Ailenizin ya da sizin üzerinize tapu ve araba varsa ruhsat ve tapuların fotokopisi
 • – En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi ya da diplomanız; eğer hala öğrenci iseniz yeni tarihli öğrenci belgesi, transkript ve Almanca tercümesi (Yeminli Tercüman tarafından çevrilmiş olması gerekli)
 • – Çalışanlar için eğitim süresi bittikten sonra işyerinde çalışmaya devam edeceğini belirten bir belge; ayrıca son 3 aya ait sigorta primleri, çalışılan firmanın bilgileri ve imza sirküleri fotokopisi
 • – Uçak bilet rezervasyonu

Fransa Vize İşlemleri

Fransa vize işlemleri çok sayıda evrak, doküman ve belgelerin toparlanıp organize edilmesiyle oluşan bir süreçtir. Evrak ve belgeler konsolosluğun belirlediği şekilde toparlanması gerekirken, eksik ve hatalı olan her belge sebebiyle Fransa vize işlemleri sırasında zaman kaybı yaşayacaksınızdır. Evrak ve belgeler ideal bir şekilde bir araya getirilerek Fransa vizesi için başvurularda bulunabilirsiniz.

Fransa Konsolosluğu, otel ve uçak bileti rezervasyonunu Fransa vizesi için gerekli olan evraklar arasında görmek isterken, seyahat tarihiniz kesinleşmeden uçak biletinizi almamalısınız. Fransa vize başvuru formunu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle İngilizce ve Fransızca olarak doldurabilir, vize başvuru formunda ve vize başvuru evraklarında birbirini destekleyen bilgiler vererek Fransa vizesi için gerekli olan organizasyonu yapabilirsiniz. Yeniden hatırlamakta fayda var, Fransa Konsolosluğu doğrudan yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Fransa Konsolosluğunu tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık yapan firmalara Fransa vizesi için başvurularda bulunabilir yine bu firmalara aracılığıyla Fransa vizesini edinebilirsiniz.

Fransa vize işlemlerine seyahat tarihinizde 30 gün önce başlamış olmak Fransa seyahatinizin kesinleşebilmesi ve esneklik göstermemesi için yeterli bir zaman dilimi olacaktır. Ayrıca Fransa vizesi ücretleri yine seyahatinizin içeriğine, Fransa’da kalma sürenize göre değişiklik gösterecektir. Hangi gerekçe ve hangi uzunlukta Fransa’da kalacak olmanız Fransa vize ücretlerini belirleyecektir.

Fransa Konsolosluğu İstanbul

Adres: İstiklal Caddesi, No:8 80090 Taksim / İSTANBUL

Telefon: (212)  334 87 30

Faks: (212) 334 87 31

Vize Bölümü Telefon: (212) 334 87 36

Vize Bölümü Faks: (212) 334 87 27

E mail: mail@consulfrance-istanbul.org

Çalışma Saatleri: Fransa Konsolosluğu İstanbul hafta içi her gün, 08:30 –15:30 saatleri arasında çalışmaktadır.

Pasaport Alma Saatleri: 11:00 / 17:00

Vize İşlemlerinizi Biz Halledelim!

İsminiz (zorunlu)

E-posta (zorunlu)

Telefon Numarası

Mesajınız