Amerika Vizesi

İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu Göçmen Olmayan Vize Başvurusu için Genel Kurallar:

Uygun vize türünü seçmek: Formunuzu doldururken seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ve doğru vize ücretini ödemeniz çok büyük önem taşımaktadır. DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize türünü seçmeniz halinde başvurunuzu değerlendirmeye alamamaktayız. Bu durumda başvurunuz geri çevrilecektir ve sizden formunuzu düzeltip yeni bir randevu almanız istenecektir. Vize türleri hakkında daha fazla bilgi için, lütfen http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1286.html adresini ziyaret ediniz.

DS-160 Başvuru Formu: Vize görüşmenizin ve işlemlerinizin gecikmesini önlemek amacıyla Elektronik Vize Başvuru formunda seyahat amacınıza uygun doğru vize türünü seçmeniz ve formunuzu eksiksiz olarak randevu tarihinizden en az üç iş günü öncesine kadar tamamlamanız gerekmektedir. DS-160 formu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Vize Başvuru Adımları‘nı inceleyiniz.

Randevu ve Vize Ücreti:  Başvuru sahipleri usvisa-info.com adresindeki bilgiler doğrultusunda bir randevu almalıdır.

Pasaport Geçerlilik Süresi: Amerikan vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun Amerika’ya varış tarihi itibariyle en az 6 ay süreyle geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan daha az ise lütfen başvuru yapmadan önce süresini uzattırınız.

Ne zaman başvuru yapmalı: Planladığınız seyahat tarihinden en az 6-8 hafta önce başvurunuzu yapmalısınız.

Resmi Tatil Günleri: İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu’nun kapalı olduğu tarihleri öğrenmek için Resmi Tatiller (link) sayfasını inceleyiniz.

Adres ve İrtibat Bilgileri: 

Adres: İstinye Mahallesi, Üçşehitler Sokak No.2, İstinye, 34460. Eğer göçmen olmayan vize başvurusuyla ilgili sorularınız varsa, resmi tatil günleri hariç hafta içi her gün saat 14:30-15:30arasında +90 212 335 9000 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Bilgi ve Randevu Servisi: Vize başvuru işleminize başlamak ve başvuru işlemleri ile ilgili bilgi alabilmek için lütfen aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanınız:

Web Sitesi: www.usvisa-info.com
Vize Bilgi Servisi: +90 850-252-6355
Amerika’dan yapılacak aramalar için: (703)-439-2348
Skype ID: usvisaturkey

Amerika Öğrenci Vizesi için istenen evraklar:

– En az 6 ay geçerli pasaport
Pasaportunuz Amerika’ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.

– I–20 öğrenci kabul belgesi
Amerika da kaydolduğunuz dil okulunun onaylayıp gönderdiği belgedir. Bu belgede size ayrılan kısmı imzalamayı unutmamalısınız.

– 5cm x 5cm boyutlarında bir adet vesikalık fotoğraf

Fotoğrafınız kesin olarak belirlenmiş kurallara uygun olmalıdır. Fotoğrafta aranılan kurallar şunlardır:
1. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf doğrudan kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.
2. Yüz fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kaplamalıdır.
3. Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
4. Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olmalıdır.
5. Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
6. Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Eğer başvuru sahibi başörtüsüyle örtünmek zorundaysa fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir.
7. Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
8. Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.
9. Hızlı çekim fotoğraflar ya da dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar standart muamele gerektiren film kullanılarak standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinesiyle çekilmelidir.

–  Vize Başvuru Ücreti
Vizeniz onaylansın veya onaylanmasın, bu ücret iade tarafınıza iade edilmeyecektir.

–  SEVIS Ücreti Ödendi Belgesi
Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için zorunlu olan Öğrenci Takip Sistemi (SEVIS) ücreti 200 ABD dolarıdır. Bu ücret, ilgili ABD devlet kurumuna internet üzerinden ödenir. Bu ödemeyi yapmadan vize başvurusunda bulunamazsınız.

– DS–160 Başvuru Formu

  Diploma veya Öğrenci Belgesi
Üniversite mezunuysanız geçici çıkış belgesi veya diploma fotokopisi; öğrenciyseniz son bir kaç hafta içinde alınmış öğrenci belgesi; eğitiminize ara vererek yurtdışına çıkıyorsanız okuldan alınacak izinli veya kaydınızı dondurmuş olduğunuzu gösterir belgeleri tam olarak sunmalısınız.

–  Eğitim Sertifika ve Belgeleri

–  Aile Belgeleri (Evli iseniz)
Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri.

• Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri;
• Ailenize veya size ait tüm banka hesap cüzdanlarının aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri;
• Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı -finansal garanti belgesi;
• Otomobil ruhsat fotokopileri -varsa;
• Kredi kartı ekstreleri;
• Aileniz maaşlı çalışıyorsa, çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, SSK işe giriş bildirgesi;
• Aileniz serbest çalışıyorsa vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Ticaret Odası Sicil Kağıdı,
• Varsa – Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri;
• Evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa, maaş bordrosu, ruhsat, tapu fotokopileri – varsa.

• Ailenize ve size ait tüm ev ve arsa tapu fotokopileri;
• Ailenize veya size ait tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri;
• Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı;
• Otomobil ruhsat fotokopileri –varsa;
• Kredi kartı ekstreleri;
• Maaşlı olarak çalışıyorsanız, çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküleri, son 3 aylık maaş bordrolarınız, SSK işe giriş bildirgeniz;
• Serbest çalışıyorsanız, işyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kâğıdı, imza sirküleriniz, şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi;
• Evliyseniz ve eşiniz çalışıyorsa eşinize ait maaş bordrosu, varsa- ruhsat-tapu fotokopileri;
Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri.

İstanbul Başkonsolosluğu 

Kaplıcalar Mevkii Sokak No:2
İstinye 34460 İstanbul
Telefon: (90) (212) 335-9000
e-posta: istanbul-webmaster@state.gov

İstanbul Başkonsolosluğu, konsolosluk bölümü hizmetleri arasında göçmen olmayan vize ve Amerikan vatandaşlık hizmetleri bölümleri bulunmaktadır.

Vize İşlemlerinizi Biz Halledelim!

İsminiz (zorunlu)

E-posta (zorunlu)

Telefon Numarası

Mesajınız