Oxford Dil Okulları

Oxford Dil Okulları

OXFORD HAKKINDA

Oxford İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığıyla oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford’un yaklaşık nüfusu 140,000’dir. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesinin tarihi ve görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de bir cazibe merkezidir. Dünyanın en eski İngilizce konuşulan üniversitesi de yine Oxford Üniversitesi’dir.

800 yılı aşkın devam eden oturmuş geleneği ve eğitimiyle çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Şehirde birçok eski dükkan ve geleneksel pazaryerinin yanında yeniyi temsil eden birçok modern dükkan, alışveriş merkezi, bar ve restoran bulunmaktadır. Oxford’un ünlü üniversitesinin eski binaları şehirde çok güzel bir atmosfer yaratmaktadır. Görülecek çok şey vardır. Oxford, Ashmolean ve Pitt Rivers müzelerini gezebilir, Oxford’un ünlü kapalı çarşında alışveriş yapabilir veya nehirde sandalla dolaşabilir, üstü açık otobüslerle şehir türü yapabilir, Ünlü Warwick kalesinden İngiltere kırlarını seyredilebilir, Stratford’da Shakespeare’in doğduğu yer ziyaret edilebilir. Ayrıca Alis Harikalar Diyarı’nın ve Harry Potter’deki Hogwarts Hall’in doğum yeri olarak görülen Christ Kilisesi görülmesi gereken önemli bir yerdir.

Coğrafi konumu dolayısıyla Londra, Birmingham, Bath ve Brighton gibi önemli şehirlere ulaşım hızlı ve kolaydır.

Oxford şehrinde gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yer tabii ki Oxford Üniversitesi olmaktadır. Oxford Üniversitesi şehrin bir çok yerine dağılmış olan Oxford Üniversitesi’ne bağlı 39 farklı kolejden oluşmaktadır. Oxford Üniversitesi’nin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte 1096 yılından beri eğitim verdiğine dair çeşitli kanıtlar bulunmaktadır. Trinity Koleji, Worcester Koleji, St John’s Koleji, Christ Church Koleji, Exeter Koleji, Green Koleji, Balliol Koleji, The Queen’s Koleji, Lincoln Koleji Oxford üniversitesine bağlı olan kolejlerden birkaçıdır. Oxford üniversitesinin Oxford Üniversitesi’ne bağlı olan bu kolejler gün içinde sabah 10 dan akşam 4′e kadar turistlerin ziyaretine açıktır. Bir çok kolej böyle olmasına rağmen bazı kolejler turistlerin ziyaretine tamamen kapalıdır. Kolejlerin içine girdiğinizde öğrencilerin kaldığı evlerden, öğretim görevlilerin odalarına, üniversite yönetiminin bulunduğu yerlerden, kütüphanelere kadar bir çok yeri gezilebilmektedir. Üniversiteye bağlı bu kolejlerin bulunduğu binaların hepsi yüzyıllar önce yapılmış tarihi ve eski binalardır. Binaların hepsi birbirinden etkileyici mimarilere sahip ve büyüleyici gözükmektedir.

Oxford’un merkezinde yer alan bütün alışveriş mağazalarının yemek yerlerinin ve cafelerin bulunduğu trafiğe kapalı ana caddesinin adı Cornmarket Street’tir. Cornmarket Street neredeyse günün her saati kalabalıktır. Cornmarket Street üzerinde bulunan Clarendon Centre da Oxford’un en büyük alışveriş merkezidir. Aklınıza gelebilecek her marka bu alışveriş merkezi içinde bulunmaktadır. Oxford’un diğer bir alışveriş ve yemek yerlerinin olduğu caddesi de Queen Street caddesidir. Queen Street ile Cormarket Street’in kesiştiği noktada Carfax kulesi bulunmaktadır. Queen Street’in başlangıcında Oxford’un diğer bir alışveriş merkezi Westgate Shopping Centre bulunmaktadır. İngiltere’nin en eski üzeri kapalı pazar yeri de yine Oxford’da bulunmaktadır. Çiçekçiler, cam işleri, çikolata dükkanları, kasaplar ve bir çok cafenin bulunduğu Pazar High Street üzerindedir.

Kendinize küçük bir Oxford haritası çıkartmak isterseniz Carfax Kulesi’ne gitmenizi öneriyoruz. Oxford’un tam merkezinde yer alan bu kuleye kişi başı 2.5 pound vererek giebilirsiniz. Carfax Kulesi’nin en üstüne çok dar ve dikine bir merdivenden 4 kat çıktıktan sonra ulaşacaksınız. Bu kule çok büyük ve aynı zamanda çok yüksek olmamasına rağmen kulenin üstünden Oxford’un her yeri tamamen görülebilmektedir. Carfax Kulesi’nin üstünde gördüğümüz görkemli yapıların hepsini kuleden indikten sonra gezmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin görsel bir gezi haritası çıkartmanıza yardım edecektir.

Her kentte eğer ziyaret etmezseniz, eksik bir şehir turu yapacağınız yerler vardır. Oxford’da da gezi kitapçıları ziyaret etmeden tamamlanamaz. Blackwell’s Books 48-51 Broad Street, Avrupa’nın en büyük kitapçısı olmasıyla övünmektedir.

 

Şehrin kendine özgü bir mutfağı ya da yemeği bulunmamasına karşın, Oxford’un hemen her yerinde kaliteli yemekler sunan restoranlar bulmanız mümkündür. Bir öğrenci şehri olması nedeniyle de her bütçeye uygun bir restoran kesinlikle bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda da fast-food ürünler satan dükkanlar vardır.