Memnuniyet

%100 Müşteri Memnuniyeti

Güvence

15 Yıllık Tecrübe & Güven

Newyork Dil Okulları

Newyork Dil Okulları

Newyork Dil Okulları

Artı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, İstanbul’da Kadıköy Kalamış ofisinde yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti vermektedir.Newyork Dil Okulları ve  Amerika hakkında genel bilgileri kısaca derleyerek yurtdışı eğitim için dil okullarına gidecek öğrencilere rehber olması için hazırlanmıştır.

Dünya üzerindeki tüm kentler arasında, eğer ki şu kent dünyanın başkentidir tanımını yapacak olursak, şüphesiz bu tanımı hak eden ilk şehir New York olacaktır. Sevdiğiniz şarkıyı ard arda dinlemek gibi ya da okuduğunuz ve sizi çok etkileyen bir kitabı tekrar okumak gibi, New York’a kaç kez giderseniz gidin asla sıkılmazsınız. Yurt dışında nereye gitsem diye düşünen her insanın muhakkak ki “Ay ben New York’u çok merak ediyorum” cümlesini aklından geçirecektir. Sebebini kesin olarak bilemesek de dünyanın hemen her yerinden insanlar New York’a akın ederler. Adeta bir mıknatıs gibi, New York, her çeşitten insanı kendine çeker. New York’un büyülü atmosferi ve günün her saati dinamik ve kalabalık olan sokakları bu mıknatıs etkisinin nedenlerinden biri olabilir. Aslında şöyle bir bakarsak, yüzlerce neden bulabiliriz New York’a gitmek için.

New York gerçekten dünya çapında bir kenttir. Dünyanın başkenti, dünya turizm merkezi, dünya ekonomi merkezi, dünya moda merkezi… Bu ifadeleri arttırabiliriz. Genelde New York’u ziyaret edenlerde, hep bir tanışıklık hissi hissedildiği görülür. New York’a gittiğinizde, sanki kendinizi daha önce de orada bulunmuş gibi hissedersiniz. Bunda, Hollywood filmleri, tv programları, müzik endüstrisi gibi bir takım medya faaliyetlerinin etkisi bulunsa da, yine de New York, çok tanıdıktır, samimidir, sıcaktır, enerjiktir. Yılın hemen her ayında farklı bir kutlamanın içerisinde bulursunuz kendinizi. Örneğin, Amerika’da cadılar bayramından hemen sonra başlayan ve 2 Ocak’a kadar süren dönem, şükran bayramı, Christmas tatili ve yeni yıl kutlamalarını kapsadığı için “tatil sezonu” olarak kabul edilmektedir. New York’un en görkemli ve keyifli olduğu zamanlardan birisi bu tatil sezonudur. Öncelikle her yer şükran bayramı kutlamaları için hindi motifli, turuncu, yeşil ve kahverengi süslerle dolar. Şükran bayramının hemen ardından ise yılbaşı süslemeleri çıkar ortaya. Tüm sokaklar kırmızı, beyaz ve diğer tüm renklerdeki süslerle doluverir. Sokaklar ışıl ışıl, cafeler rengarenk olur. Hediye alışverişi, aile yemekleri ve tatil hazırlıkları derken sokaklar dolup taşar, herkeste tatlı bir heyecan oluşur. Bu dönemde New York’u ziyaret edecek olursanız, gezip dolaşmanın yanı sıra buz pateni de yapmanızı öneririz. New York insanının buz patenine özel bir ilgisi vardır. Yılbaşı süslemelerinin, ışıl ışıl yanan lambaların altında buz pateni yapmak, yapmasanız dahi yapanları izlemek çok keyifli bir tercih olacaktır. Şehrin merkezinde bulunan Rockefeller Center, bizim bildiğimiz AVM’lere sıkışıp kalmış, kapalı ve küçük buz pateni pistlerinin aksine, kocaman bir alana kurulmuş, üstü açık bir pisttir. Özellikle yılbaşı döneminde, etrafı onlarca ışıltılı süslerle süslenmiş olduğu için, çok keyifli anılara sahiplik etmenizi sağlayacaktır. Artık 70. katından New York’u da izlemenin mümkün olduğu Reckefeller Center’ın fiyatları da Empire States ile aynıdır.

New York öyle bir şehirdir ki, hem metropolitan bir şehir olmanın getirdiği kalabalığı, gürültüyü ve trafiği, hem moda merkezi şehirlerden biri olması sebebiyle, lüks ve ihtişamlı mağazaları, vitrinleri, hem de tüm bu yoğunluğun aksine, duru bir atmosferi, doğayı, yeşili bünyesinde bir arada bulundurabilen bir şehirdir. New York’a gidenler bilir, New York ve yeşil denildiğinde akla ilk gelen hep Central Park olmaktadır. Handmade, yani el yapımı olan bu park, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, uzun yürüyüşler yapmak, orman havası almak ve renkli bol bol fotoğraflar çekmek için çok iyi bir tercihtir. New York’a gidip de Central Park’a uğramamak, büyük bir kayıp olacaktır. Her mevsim farklı renkler taşıyan bu Park, durup birazcık nefes almak için en keyifli seçenektir.

Bu güzel doğa manzarasından sonra tam zıttı bir yere gitmeye ne dersiniz? Central Park’ın huzurlu atmosferinden çıkıp, Times Meydanı’na gitmek eğlenceli bir deneyim olacaktır. Pazarlamanın, teknolojinin ve ekonominin devi olduğunu kanıtlamak için, her geçen gün ışıklarını arttıran ve kalabalığına kalabalık katan bu meydan, 24 saat dinamik, kalabalık ve hızlıdır. Times Meydanı’nda iken elinizden fotoğraf makinenizi hiç bırakmak istemeyeceğinize eminiz. Sadece yapısı, binaları değil, insanı da çok renkli bu meydanın.

New York’un bu kalabalığında şüphesiz ki sadece turistik seyahatlerin etkisi yok. Yurt dışında eğitim denince akla ilk gelen seçeneklerden biri dünde bugünde hep New York olmuştur. Yüzlerce dil kursu, dil okulu, dönemlik eğitimler veren bir çok akademinin olduğu bu büyülü şehirde, dünyanın her yerinden her yaşta dil öğrenmeye gelmiş kişiler görmek de mümkün. Bu arada Times Meydanı demişken, yine aynı kalabalığa sahip olan ve New York’un simgeleşmiş caddesi Wall Street’i söylememek büyük ayıp olur. İkiz Kuleler’in yıkılmasıyla sebebiyle şehrin üzerinde hala hüzünlü bulutlar dolaşıyor olsa da, yine de hala Wall Street dünyanın en görkemli ve önemli sokaklarından birisidir. Manhattan’ın güneyinde bulunan Wall Street, ülkenin ve dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının toplandığı sokaktır. Dünya ekonomisinin kalbinin attığı yerlerden birisi burasıdır desek, yanlış bir betimleme yapmış olmayız.

Peki, Amerika’ya gitmişken, Çin kültürünü de öğrenmek, kendinizi Çin’deymiş gibi hissetmek ister misiniz? Amerika’nın bir çok şehrinde Çin mahalleleri vardır. Manhattan da bu durumdan nasibi almıştır ve en büyük Çin mahallelerinden birinin kalbi Manhattan’da atmaktadır. Little Italy ile iç içe geçmiş olan bu mahalle, size hem Çin’i hem de İtalya’yı seyahat etmişsiniz gibi hissettirecektir.

Manhattan demişken, New York’un kalbinin Manhattan’da attığını söylemek de yanlış sayılmaz. Manhattan, New York’un ticari, kültürel ve finansal bir merkezidir. Burada pek çok ünlü simge yapılar, müzeler, üniversiteler ve turistik mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca burada Birleşmiş Milletler Merkez Binası bulunmaktadır. Manhattan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en çok iş merkezini barındıran bölgedir. Manhattan sokaklarında dolaşırken, dünyaca ünlü bir çok film yıldızını görmek mümkündür. Biraz da lükse merakınız varsa, dünyanın en dev markalarının mağazalarına da yine buradan ulaşmak mümkündür.

Yılın belli dönemlerinde yayınlanan bazı yazı dizileri vardır. Ölmeden önce görülmesi gereken 100 yer gibi. Bu yerlerin bir çoğunu sınırları içerisinde bulunduran New York’ta, görülmesi gereken yerler saymakla bitmez. New York’un diğer tüm güzelliklerini, New York’a gittiğinizde keşfedebilirsiniz. Ulaşım ağında kesinlikle sıkıntı çekmeyeceğiniz ve dünyanın her yerinden, her bütçeye uygun uçak bileti bulabileceğiniz bu görkemli kentin, şehir içi toplu taşıma sistemi de çok gelişmiştir. New York’ta bulunmak demek, aslında biraz da, tüm dünya kültüründen bir parçayı tecrübe edinmek demektir. Etkileyici tarihi, görkemli mimarisi, dinamik sokakları ve doğal güzelliği ile New York için, hayatta iken görülmesi gereken şehirlerden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Top