Malta'da Okullar Kapandı

Malta’da Okullar Kapandı

Malta’da Okullar Kapandı

Malta’daki İngiliz Dili Eğitim Kurumları Federasyonu (FELTOM),  yabancı öğrenciler arasında COVID-19 vakalarındaki ani artışın ardından hükümetin  İngilizce dil okullarını kapatma kararına  tepki gösterdi .

Halihazırda adada bulunan ve  rehberlikten yoksun bırakılan binlerce müşteriyle ilgili olarak hükümetin yönlendirme eksikliği olduğunu ve bu kapanmayı kınadı.

“FELTOM ve üye okulları, Hükümetin ELT okullarını kapatma yönündeki beklenmedik ve katı kararı karşısında hazırlıksız yakalandılar.

Turizm pazarının belirli bir bölümünün aniden kapatılacağı duyuruldu. Bu durum, yalnızca dil okulları için değil. Aynı zamanda tüm turizm sektörü ve diğer paydaşlar ve daha büyük AB turizm pazarı için de sorunlu olacaktır.

“Hükümet tarafından alınan bu ani tek taraflı karar büyük tepki gördü. Operatörler tarafından okullarında herhangi bir protokol ihlalinden ortaya çıkmayan bir kümenin bu tür orantısız ve aşırı önlemlere yol açabileceği mesajını veriyor. Bunun kaçınılmaz olarak tüm turizm endüstrisi, çalışanları ve paydaşları için önemli ekonomik sonuçları olacaktır.”

Kurum, Malta’ya girişi tam aşılı kişilerle kısıtlama kararına saygı duyulduğunu belirtti. Hükümetin, tüm turizm için bu ani politika değişikliğini yönetmeleri için etkilenen paydaşlara yeterli zaman vermediğini düşündüğünü söyledi.

Malta’da Okullar kapandı haberini duyan eğitim sektörü büyük şaşkınlık yaşadı. Bunun, ELT Okulları, çalışanları, öğrencileri (şimdiki ve gelecekteki) ve tüm paydaşlar üzerindeki sonuçları ve etkileri konusunda paydaşlarla uygun bir istişare olmaksızın Hükümet tarafından ulaşılan sert bir tepki olduğunu düşünüyoruz.

Tam aşılı turistlerle bile otellerde ve diğer turizm işletmelerinde benzer kümelenmelerin oluşmasını bekleyebiliriz ve Hükümetin bu işletmecileri kapatmak için ne ölçüde benzer önlemler alacağını soruyoruz.

“Üye okullarımız, Halk Sağlığı’nın sürekli yönetimi ve işbirliği altında, yetkililer tarafından belirtilen kural ve yönergeleri uygulamış ve izlemiştir. ELT Okullarının zaman, para, insan gücü ve malzeme açısından çok büyük kaynaklara yatırım yaptığından emin olabilirsiniz, böylece okulları bu yönergelerin parametreleri dahilinde faaliyet göstermektedir.”

Feltom Okullar, çalışanlarına ve öğrencilerine halka açık yerlerde maske takma ve sosyal mesafe dahil olmak üzere önlemlere bağlı kalmanın önemini vurguladı.  FELTOM, hükümet tarafından bu tür önlemlerin güçlendirilmesinin “zar zor görülebildiğini, akılda tutulduğunu göz önünde bulundurarak” şikayette bulundu.

“Aşılı ziyaretçilere diğer tüm kamu kurumları gibi okulların da açık kalmasına izin verilmelidir. FELTOM, çoğu okul bunu son 15 ayda Malta’daki Covid vakalarında bir artış olmadan başarıyla gerçekleştirdi”