Malta Vizesi Hakkında

Malta vizesi hakkında tüm detayları sitemizde bulabilirsiniz.  Malta’da dil eğitimine katılacak öğrencilerin Malta öğrenci vizesi alması gerekir. Malta, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olduğundan dolayı Schengen Vizesi verilmektedir. 90 güne kadar olan öğrenciler Schengen vizesi alırlar. 90 günden fazla eğitime gidecek olan öğrencileri Malta vizesi alırlar. Burada öğrencilerin en fazla yanılgıya düştükleri konu; Malta vizesinin Schengen kapsamında olup olmadığıdır.

Malta vizesi hakkında en çok merak edilen konulardan biri de kısa dönem , uzun dönem Schengen vizesidir. 90 günden fazla kayıt yaptıran öğrenciler uzun dönem malta vizesi alırlar ki bu da D tipi Schengen dir. Aslında Schengen vizesinin bütün kriterlerini kapsamaktadır. Fakat Schengen vizesi kuralları gereğince 90 güne kadar verilen vizenin adı vizenin üstünde Schengen diye yazarken 90 günden fazla kayıt yaptıran öğrencilerin vizesinde Malta vizesi diye belirtilmektedir. Çünkü Schengen vizesi maksimum 90 güne kadar verilmektedir.

Malta vizesi için başvurular VFS aracı kurumlarına şahsen yapılmaktadır. İster turistik vize olsun isterse öğrenci vizesi , Malta konsolosluğu kişilerin  başvurularını şahsen yapmasını talep etmektedir.

Başvuru için mutlaka randevu alınması gerekmektedir. Malta vize randevusu için mutlaka birkaç hafta öncesinden randevu alınması gerekmektedir.

Randevuya giderken eksiksiz bir şekilde dosyanın hazırlanmış olması gerekir. Tüm vize formları ve konsolosluğun istediği belgeler ile dosya teslimatı yapılmalıdır. Başvurudan sonra pasaport takibini firmamız  gerçekleştirmektedir. Yaklaşık olarak 8 iş günü içerisinde vize sonuçlanmaktadır. Tabi yaz dönemlerinde bu süre biraz daha uzun olabilmektedir.

Malta vize ücreti öğrenci olup olmamanıza göre değişmektedir. Öğrenciliği olmayan kişiler için vize ücreti 96 Eur dur