KANADA HAKKINDA

Başkenti: Ottowa

Para Birimi: Kanada Doları (CAD)

Yönetim Biçimi: Parlamenter demokrasi ile federal anayasal monarşi

Devlet Başkanları:

– Monarşi: Elizabeth II

– Genel Vali: David Lloyn Johnston

– Başbakan: Stephen Harper

Ülkenin Nüfusu: Yaklaşık 33 Milyon

Ana Dili: İngilizce (Yalnızca Quebec eyaletinde Fransızca)

Türkiye’ye uçak ile uzaklığı: 14 saat

Popüler Şehirleri: Toronto, Vancouver, Montreal, Calgary

Ülkede Toplam Kaç Üniversite Var: 92 Devlet Üniversitesi bulunmaktadır.

En Yoğun Uluslararası Öğrenci Topluluğu: Türkiye, Latin Amerika, Uzakdoğu, Asya

Kanada, dünya üzerinde en çok sayıda kültürü bünyesinde bulunduran ülkelerden biridir. Bir çok kültürün bir arada yaşadığı bu ülkede, insanlar etnik kökenlerine ve dinlerine bakılmaksızın kabul görmektedirler. Ülkenin çok kültürlülüğü korumaya yönelik çıkarttığı ulusal yasa, Kanada geleneklerini korurken, aynı zamanda farklı kültürlerden gelenlere de kucak açmaya imkan verecek şekilde uygulanmaktadır. Ülkenin güçlü ekonomisine rağmen nüfus yoğunluğunun az olması sebebiyle refah düzeyi oldukça yüksektir. Hatta öyle ki Birleşmiş Milletler tarafından Kanada, en yüksek yaşam standartlarına sahip ve en güvenilir ve yaşanılır ülkelerden biri olarak seçilmiştir. Büyük şehirlerin yoğunluğu ve gürültüsünden bunalan kişiler için Kanada’da dil eğitimi en doğru seçeneklerden biri olacaktır. Hem doğa ile iç içe olup hem de şehrin renklerinden kopmadan dil öğrenebileceğiniz bu güzel ülkede, ayrıca bir çok ülkeye göre dil okulu fiyatlarının uygun olması da Kanada’yı fazlasıyla cazip kılmaktadır. Kanada kısa tarihinde, dünya standartlarındaki yönetimi, kültürel özellikleri ve yaşam tarzı ile bilgiyi temel alan bir ulus haline gelmiştir. Çevre ve sağlık konularına, ayrıca kaliteli eğitime kendini adamış olan Kanadalılar’ın geleceğe umutla bakan gözleri, kesinlikle Kanada’ya giden herkese çok farklı tecrübeler yaşatacaktır.

COĞRAFYA

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının kuzey yarısını kaplamaktadır. Güneyinde ve kuzeybatısında Amerika Birleşik Devletleri ile komşudur (kuzeybatısında Alaska). Doğusunda Atlas Okyanusu’na, batısında Büyük Okyanus’a kıyısı vardır ve Kanada’nın kuzeyi Kuzey Kutbu’na kadar ulaşır. Kanada uçsuz bucaksız bir ülkedir. Yüzölçümü yaklaşık olarak 10 milyon kilometrekaredir. 3 tarafı okyanuslarla çevrili olan Kanada, tüm dünyanın yüzde yedisini kaplamaktadır. Türkiye’nin 15 katı büyüklüktedir öyle ki Çin’den bile büyüktür. Rusya’dan sonra yüzölçümü sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Tüm bu büyüklüğe karşın, ülkenin çok büyük bir bölümünde yerleşim görülmemektedir. Kuzey kutbuna yakın adalarda ve kutup tundrası bulunan bölgelerde neredeyse hiç insan yaşamamaktadır. Nüfusunun 32,000,000 civarıdır ve kilometrekareye ortalama üç kişi düşmektedir. Bu yüzden nüfus yoğunluğu azdır. Komşusu Amerika Birleşik Devletleri’nden daha fazla toprağı olmasına rağmen nüfusu, ABD’nin onda biri kadardır.Tahminlere göre Kanada’da kişi başına 14.5 hektarlık orman düşmektedir.

İKLİM

Kanada’da bölgeler arasında iklim bakımından büyük farklılıklar görülmektedir. Kuzey bölgelerinde kışlar uzun ve soğuk geçerken, batı ve güneydoğuda ise daha yumuşak geçer. Temmuz ayında ısı ortalaması 16°C’dir. İklimi etkileyen en önemli faktörler denize ve Kuzey Kutbu’na olan uzaklık ve yakınlık derecesidir. Kuzey Kutbu kuşağı içinde kalan bölgelerde, mesela Euroka’da kışın ısı ortalaması -37°C’dir. Yazın ise ancak +6°C’ye çıkar. Ülke içinde yağmur ve kar yağışı da konumun denizden olan uzaklığana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel çerçevede ele alacak olursak, Kanada genellikle soğuk bir ülke olarak bilinmektedir. Bahar aylarında sıcaklık değerleri normal değerlerde olurken, kışın sıcaklığın -25°C altına düşmesi, Kanada halkı için hiç de şaşırtıcı bir olay değildir. Buna karşın yaz aylarında sıcaklık +35°C derecenin bile üzerine yükselebilmektedir. Yani özetle Kanada, tam anlamıyla olmasa da hemen hemen dört mevsimi de yaşayan bir ülkedir.

EKONOMİ

Kanada, dünya üzerinde üretici ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Ayrıca yüksek teknoloji ve servis sektörlerindeki gelişmeleri ve bu alanda hızlı büyümesi ile de her geçen gün uluslararası arenada daha fazla öne çıkmaktadır. Ekonomik faaliyetleri günden güne çeşitlenmekte ve bir kısmı bilgi üretimine yönelmektedir. Ülke ekonomisi, geçmişte olduğu gibi yalnızca doğal kaynaklara ve doğal zenginliklere dayalı değildir. Günümüzde Kanada, buluşları ve teknolojik üretimleriyle de dünya ekonomisinde büyük bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Kanada genel olarak ekonomisi ihracata dayalı bir ülkedir. Ayrıca ülke içerisinde, ormancılık, balıkçılık, madencilik gibi faaliyetler de küçümsenemeyecek bir yere sahiptir.

Kanada’da nereleri gezip görmeli?

Kanada’ya kışın giden öğrenci ve turistler için gidilebilecek yerlerin başında gelen şehirler Ottowa, Quebec, Montreal ve Toronto’dur..

OTTOWA

Ottowa Kanada’nın başkenti ve dördüncü büyük şehridir. Ottawa Vadisi’nde kurulan kent, Ontario eyâletinin güneydoğu ucundadır ve hemen Québec eyaleti sınırındadır. Ottowa, aynı zamanda Kanada’da iki resmi dilin kullanıldığı tek şehirdir. (İngilizce – Fransızca)

TORONTO

Kışın soğuk fakat yazın ise fazlasıyla sıcak olan bu şehir, Kanada’nın en büyük dördüncü şehridir. Her ne kadar İstanbul kadar kozmopolit olmasa da yine de Kanada’danın en dinamik ve ikinci en pahalı şehridir. Türkiye ile ulaşım konusunda en rahat şehirdir. En uygun fiyata uçak biletleri Toronto’ya alınmaktadır. THY ile İstanbul-Toronto arasında direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Toronto’yu betimleyecek olursak, New York’un çok daha küçük ve daha düzenli hali diyebiliriz. Ayrıca NBA takımı olan tek Kanada şehridir.

MONTREAL

Yaygın kullanım ile Kanada’nın en “kültürlü” şehridir. Diğer büyük şehirlere kıyasla çok pahalı sayılmaz. Bu uygun fiyatların yanı sıra, en kaliteli ve güzel gece hayatı Montreal’de vardır. Ayrıca Kuzey Amerika’daki Avrupa mimarisi dediğiniz anda her Kanadalı’nın aklına ilk olarak bu güzel şehir gelmektedir. Kışları çok soğuk olmalıdır. Kış aylarında bu şehri tercih edecek kişilerin yanlarına en kalın montlarını almalarını öneririz.

KANADA’NIN HARİKALAR DİYARI

Bu Harikalar Diyarı’nda eğlence kesinlikle bitmez! 200’den fazla yer, 65 heyecan verici eğlence treni ve 8 dönümlük su parkıyla adrenalin burada her an devam etmektedir. Jimnastik gösterilerinin ve gösterişli atlayışların da dahil olduğu, bu güzel eğlence merkezine, Kanada’ya gelen herkesin gitmesini öneriyoruz.

Diğer gezip görülmesi gereken yerler, şehir olarak: Vancouver, Calgary, Victoria, Halifax. Turistik mekan olarak: Dundurn Kalesi, Crawford ölü, Vaughn Mills, Niagara Şelaleleri…

ULAŞIM

Kanada ulaşım olanakları açısından oldukça çeşite sahiptir ve bu olanakları gelişmiştir. Kara, hava, ve deniz yollu ulaşımlar kullanılmaktadır. Ayrıca ülkede ulaşım için bisiklet kullanmakta halk içinde yaygındır. Otobüs ağı ise oldukça geniştir ve trene kıyasla daha ucuzdur. En uzun tren yolu ağı Toronto-Vancouver arasında bulunmaktadır. Hava ulaşımı için 300’den fazla havalimanına sahiptir fakat çok azını uluslararası ulaşımda kullanmaktadır. Bu yüzden de uçak yolcuğu diğer ülkelere oranla daha pahalıdır. Kanada’nın başlıca hava yolları Air Canada ve Canadian Airlines’tır. Toplu taşıma araçlarında tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çocuklara, öğrencilere ve yaşlılara indirim sağlanmaktadır. Şehir içi otobüs ücretleritek yönlü 4 dolardır. Türkiye’ye kıyasla otobüs ücretlerinin biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

KANADA’YA GİDERKEN HANGİ HAVAYOLLARINI KULLANILABİLİR?

Türk Hava Yolları (THY)

Aktarmalı olarak;

Air Canada + Lufthansa

KLM

KLM + Air France

Delta + Air France

Air Canada + Austrian Airlines

Lufthansa + Austrian Airlines

Swiss + Austrian Airlines