İtalya Vatandaşlık Şartları

Yabancılar aşağıdaki yollarla İtalyan vatandaşlığı alabilirler:

 • Evlilik/sivil birliktelik yoluyla;
 • İtalya’da ikamet ederek;
 • Bazı durumlarda kanunen;
 • Anne veya baba tarafından.

1 – Evlilik yoluyla vatandaş olma / medeni birliktelik (91/1992 sayılı Kanun’un değiştirilen 5. maddesi uyarınca)
Evlilik yoluyla vatandaşlık , valilik kararnamesi ile verilir.

İster yabancı uyruklu ister vatansız olun, bir İtalyan vatandaşıyla evliyseniz ve İtalya’da en az 2 yıl veya 3 yıl başka bir ülkede yasal olarak yaşadıysanız başvurabilirsiniz.
İtalyan vatandaşı olan çocuklarınız varsa bu süreler yarıya iner Vatandaşlık veren bakanlık kararı çıkarıldığında evliliğinizin iptal edilmemiş veya feshedilmemiş olması, hukuki etkilerinin sona ermemiş olması ve yasal olarak ayrı kalmamış olmanız gerekir.
Talep, aynı koşullar altında, bir İtalyan vatandaşı ile hemcins birlikteliği yapan kişi tarafından da sunulabilir.

2 – İtalya’da ikamet ederek vatandaş olmak (91/1992 sayılı Kanun’un 9. maddesi, değiştirildiği şekliyle) İkamet yoluyla vatandaşlık, İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının kararı ile verilir. Aşağıdaki durumlarda hak kazanırsınız:

 • bir yabancı; ve ya İtalyan topraklarında doğdunuz ya da doğuştan bir İtalyan vatandaşının oğlu, kızı, torunu ya da torunusunuz; ve en az 3 yıl İtalya’da yaşadınız;
 • 18 yaşından büyük bir yabancı ve bir İtalyan vatandaşı tarafından evlat edinildiniz ve evlat edinildikten sonra en az 5 yıl boyunca İtalyan topraklarında yasal olarak yaşadınız;
 • bir yabancı ve İtalyan hükümeti tarafından İtalya’da veya başka bir ülkede en az 5 yıldır çalışıyorsanız;
 • başka bir Avrupa Birliği devletinin vatandaşı ve en az 4 yıldır İtalyan topraklarında yasal olarak ikamet ediyorsunuz;
 • vatansız veya mülteci ve en az 5 yıldır İtalyan topraklarında yasal olarak ikamet ediyorsun;
 • bir yabancı ve İtalyan topraklarında en az 10 yıldır yasal olarak ikamet ediyorsun.

18 Haziran 2015 tarihinden itibaren başvurular yalnızca çevrimiçi olarak yapılabilir. Başvurularını yapmak için başvuru sahipleri, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kendilerine ulaşan giriş bilgilerini kullanarak İçişleri Bakanlığı Portalı’na erişecek ve gerekli tüm belgeleri elektronik ortamda teslim edeceklerdir.

Vatandaşlık verilmesine ilişkin kararnamenin tebliğinden itibaren altı ay içinde ilgilinin Vicenza Belediyesi Nüfus Dairesinde sadakat yemini etmesi gerekir. Yemin töreninizi planlamak için aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • geçerli bir pasaport;
 • ikamet belgesi.

3 – Kanunen İtalyan vatandaşı olmak; (91/1992 sayılı Kanun’un 4. maddesi uyarınca) aşağıdaki durumlarda hak kazanırsınız:

A) doğuştan bir İtalyan vatandaşının oğlu, kızı, torunu veya torunuysanız VE:

 • İtalyan vatandaşı olma isteğinizi belirttikten sonra İtalyan silahlı kuvvetlerinde askerlik yaptınız;
 • VEYA İtalyan hükümeti tarafından kamu hizmetinde işe alındınız ve İtalyan vatandaşı olma isteğinizi belirttiniz;
 • VEYA 18. yaş gününüzden sonra en az 2 yıl İtalya’da yasal olarak ikamet ettiniz ve hala 18 yaşında iken İtalyan vatandaşı olmak isteğinizi belirttiniz;

B) İtalyan topraklarında doğdunuz ve 18. yaş gününüze kadar sürekli olarak İtalya’da yasal olarak ikamet ettiniz ve hala 18 yaşında iken İtalyan vatandaşı olma isteğinizi belirttiniz. (Formu buradan indirin: “Domanda di acquisizione della cittadinanza italiana dei nati, İtalya”)

4 – Torunlarına İtalyan vatandaşlığının verilmesi(“ jure sanguinis ” – kan bağına göre – 91/1992 sayılı Kanun’un 1. maddesi uyarınca)

Göç eden İtalyan vatandaşlarının soyundan gelen bir yabancıysanız ve kesintisiz olarak İtalyan vatandaşı “jure sanguinis” olarak tanınmak istiyorsanız, o zaman aşağıdakilere başvurmanız gerekir:

 • İtalya dışında yaşıyorsanız sorumlu İtalyan konsolosluğu;
 • veya İtalya’da yaşıyorsanız yerel belediyenizin ( comune ) vatandaşlık bürosu ( ufficio cittadinanza ) ( Formu buradan indirin: “domanda riconoscimento del Ownero della cittadinanza italiana”).

5 – Anne veya baba tarafından tanınma (madde 2 91/1992)

Bir İtalyan vatandaşı reşit yaştaki bir çocuğu kabul ederse ve çocuk tanınmadan sonraki bir yıl içinde İtalyan vatandaşlığını seçeceğini beyan ederse, kendisine vatandaşlık verilebilir.

3-4-5 arası durumlarda başvurunun ikamet edilen belediyeye yapılması gerekir.

6) Reşit olmayanların vatandaşlık kazanmaları (91/1992 sayılı Kanunun 14. maddesi)

İtalyan vatandaşlığını kazanmış veya yenilemiş kişilerin reşit olmayan çocukları, ebeveynleri ile birlikte yaşarken İtalyan vatandaşlığını kendileri kazanırlar. Reşit olduktan sonra, halihazırda başka bir vatandaşlığa sahiplerse, İtalyan vatandaşlığından vazgeçebilirler. Küçükler, aşağıdaki koşulların yerine getirilmesi durumunda İtalyan vatandaşlığını kazanabilirler:

 • bir ebeveyn/çocuk ilişkisi mevcuttur;
 • birlikte yaşama.

Sanat. Vatandaşlık Kanununu uygulayan Yönetmeliğin 12’si “Birlikte yaşama istikrarlı ve etkili olmalı ve uygun belgelerle uygun şekilde gösterilmelidir” diyor.

Not

İtalyan dili bilgisi: 91/1992 sayılı Kanunun 5. ve 9. Maddeleri uyarınca İtalyan vatandaşlığının verilmesi, ilgili tarafın yeterli düzeyde İtalyanca yeterliliğine tabidir (Madde 9.1, kanun 91/1992).

Hükmün şartları : Madde 5 ve 9’da atıfta bulunulan işlemin sonlandırılması için son tarih, başvurunun sunulduğu tarihten itibaren 48 aydır (Madde 9 ter L.91/1992). Diğer işlemler için süreler 30 günden 360 güne kadar değişebilir.

Daha sonra Valiliğe sunulacak başvuruya eklenecek prosedür ve belgeler hakkında ön bilgi için ikamet edilen yerin Vatandaşlık Bürosu ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir.