İngiltere Dil Okulları

İngiltere Dil Okulları listesi ve daha detaylı fiyat listesi için bizimle irtibata geçebilirsiniz

İngiltere Dil Okulları

İngiltere Dil Okulları dil eğitiminde bir marka olma yolunda ilerlemektedir. Sayısız dil okulu içerisinde gereksinimlerinize uygun program seçenekleri için eğitim danışmanlarımız size özel detayları sunmaktadır

İNGİLTERE HAKKINDA

Başkent: Londra

Ana Dili: İngilizce

Yönetim Biçimi: Monarşi

Devlet Başkanı

Kraliçe: II. Elizabeth

Başbakan: David Cameron

Para Birimi: Pound Sterlin (GBP)

Ülkenin Nüfusu: Yaklaşık 62 Milyon

Ana Dili: İngilizce

Türkiye’ye uçak ile uzaklığı: 4 saat

En büyük şehri: Londra

Popüler şehirleri: Londra, Cambridge, Oxford, Bristol, Bournemouth

Ülkede toplam kaç üniversite var: 125 Üniversite vardır.

İngilizce olan England ismi, V. yüzyılda Saksonlarla birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan (İngilizce: Angle) gelmektedir. Anglus diyarı anlamında kullanılan Angleland kelimesi, zamanla günümüzdeki şekline dönüşmüştür. Angleland yani İngiltere, yüzlerce yıllık tarihi ve bu tarihini yaşatan mimari dokusunu günümüze kadar taşımış olması sebebiyle yılın her dönemi, turistlerin ilgisini çeken bir ülke olmuştur. Ayrıca ülke halkının geleneklerine çok bağlı bir millet olması sebebiyle, atalarından kalan kraliyet, ülkede cumhuriyet olsa bile bugün hala varlığını sürdürmektedir. Günümüzde çok fazla ülkede olmayan bu sistem haklı olarak, diğer ülkelerde yaşayan bireylerin ilgisini çekmektedir ve bu ilgi İngiltere’ye karşı bir merak uyandırmaktadır. Türkiye’den bakıldığında ise İngiltere, özellikle dil eğitimi açısından en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye’ye olan yakınlığının dışında, İngilizce’yi bizzat anadil olarak kullanmaları ve her ihtiyaç ve her bütçeye uygun bir dil okulunun kolayca bulunabilmesi sebebiyle İngiltere, her dönem en fazla öğrenci alan ülkelerden biri olmuştur. Ayrıca uzun dönem dil eğitimine katılan bireyler, yasal olarak yarı zamanlı çalışabilmektedirler. Bu da bireyin eğitimini alırken aynı zamanda kişisel harcamalarını karşılamasına olanak sağlamaktadır. Şehirler arasındaki mesafeler kısa olduğu için de otobüsle çok rahat bir biçimde popüler şehirler ziyaret edilebilmektedir. Londra’dan Oxford’a, Bournemouth’tan Brighton’a dek her şehir çok rahatça ziyaret edilebilmektedir.

COĞRAFYA

Resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan İngiltere’ye kısaca Birleşik Krallık (United Kingdom – UK) denir. İngiltere, aslında Birleşik Krallık’ta bulunan bir bölgenin adıdır. Fakat ülkemizde tüm bölgenin adıymış gibi yaygın bir kullanım vardır. Bu muhtemelen, Birleşik Krallık’ın en gelişmiş bölgesi olmasından kaynaklıdır.

İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında yer alan Britanya Adalar Topluluğu üzerinde, dört ülkeden oluşan bir devlettir. Büyük Britanya adasının merkezi ve güney üçte ikisini kaplar. Kuzeyde İskoçya, Batıda ise Galler ile komşudur. Britanya takımadalarında Avrupa Kıtası’na en yakın olan ülkedir: Fransa’dan en dar kısmı 52 km genişliğinde olan Manş Denizi ile ayrılır. Manş Tüneli, ülkeyi Avrupa Kıtası’na bağlar. Fransa-İngiltere sınırı, kanalın tam ortasından geçer.

İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden en geniş ve en kalabalık olandır. 60 milyondan fazla olan Birleşik Krallık nüfusunun %85’i (yaklaşık 50 milyon kişi) İngiltere’de yaşamaktadır.

İKLİM

Birleşik Krallık; Atlas Okyanusu, Kuzey Denizi, Manş Denizi ve İrlanda Denizi ile çevrili bir ada ülkesi olduğu için, ülkenin en iç kısımlarına kadar deniz etkisi girmektedir. Bu deniz etkisinden dolayı, İngiltere’de ılıman ve nemli okyanus iklimi hakimdir. Her mevsim yağış görülür. Yağışın en fazla olduğu aylar Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarıdır. İngiltere’de genellikle gökyüzü gri renklidir. İngiltere halkı her ne kadar bizim iklimimizin özlemini çekseler de bu gri gökyüzü, İngiltere’ye karakteristik bir özellik katmaktadır. İlkbahar ise yılın en güzel zamanıdır. Ancak İskoçya’da ilkbahar bile yağışlıdır. Kış ayları batıda Galler, kuzeyde ise İskoçya’da, diğer bölümlere göre daha sert geçmektedir. Kış aylarında çok sık kar yağışı görülmektedir. Aralık ve Ocak ayları, kışın kendisini en etkili biçimde hissettirdiği zamanlardır. Kış aylarında genellikle hava 4°C civarında seyreder.

EKONOMİ

İngiltere ekonomisi dünyanın en büyük dördüncü ekonomisidir. İngiltere, Sanayi Devrimi’ni Avrupa’da ilk gerçekleştiren ülkedir. Bu sebepten dolayı ekonomisinin bir kısmını sanayi gelirlerinin oluşturması normaldir. Sanayi faaliyetleri dışında, ekonominin büyük bir bölümünü, ticaret (ithalat ve ihracat), tekstil, denizcilik ve bunlara oranla daha az olarak tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Ülkede çalışan nüfusun sadece %5’i tarım alanındadır. İklim koşullarının tarıma elverişli olmaması sebebiyle hayvancılık tarıma göre daha geniş bir yer tutmaktadır. Denizcilik ise İngiltere’nin tarihinde olduğu gibi günümüzde de önemli bir yere sahiptir. Dünya üzerindeki en geniş deniz ticaret filolarından birine sahip olan İngiltere Deniz Ticaret Filosu, dünyadaki gemilerin % 10’una sahiptir. Aynı zamanda balıkçılık da uluslararası arenada önemli bir yer tutmaktadır.

İngiltere’de nereleri gezip görmeli?

Öncelikle başkent Londra’da bulunan ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerleri sıralayacak olursak; Tower Bridge, Buckingham Sarayı, London Eye, Saint Paul Katedrali, Soho, Hyde Park, British Museum, Big Ben, Trafalgar Square, Tate Modern ve London Bridge şehrin simgeleri olmuş mekanladır.

TOWER BRIDGE

Tower Bridge (Kule Köprüsü), İngiltere’nin başkenti Londra’da Thames Nehri üzerinde bulunan bir köprüdür. 1894 yılında kullanıma açılan bu köprünün yapımı sekiz yıl sürmüştür. Baskül köprü tipi köprülerin en ünlülerinden biridir. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur. Bu kulelerin tasarımı tam bir mimari örneğidir. Ayrıca bu kulelerin içinde bulunan asansörler ile köprünün üzerine çıkabilir, enfes bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz.

BUCKINGHAM SARAYI

Buckingham Sarayı, İngiliz Kraliyet ailesinin Londra’da oturduğu saraydır. Kral III. George, Buckingham Evi’ni 1762′de satın almıştır. 661 odalı saray, 1837′de kraliyet ikametgahı olmuştur. Ancak sarayın mülkü Kraliçe’ye değil, İngiliz devletine aittir. Zamanla Londra’da simge haline gelen bu saray, yemyeşil yollarıyla, İngiltere’de en çok ziyaretçi ağırlayan turistik yerlerden biridir. Hele ki hava yağmurluysa, bahçeye çöken sisin altında, tam karşınızdaki göl manzarasını izlemek, çok keyifli bir tercih olacaktır. Sarayın önündeki muhafızların nöbet değişimlerini izlemek üzere, sabahın erken saatlerinde çokça insan sarayın önünde toplanır. Siyah uzun kürk başlıkları ve kırmızı ceketleri ile yürüyen muhafızlar, ilgi çekici görüntüler oluşturmaktadırlar. Kraliyet Sancağı eğer göndere çekiliyse, bu bize kraliyet ailesinin o zaman diliminde sarayda olduğunu göstermektedir.

LONDON EYE

Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolap olan London Eye, Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanı olmak üzere yılda üç milyona yakın turist tarafından ziyaret edilmektedir.

SAINT PAUL KATEDRALİ (İngilizce: St Paul’s Cathedral)

Saint Paul Katedrali, Londra’da bulunan bir Anglikan katedrali ve Londra Piskoposu’nun merkezidir. Günümüzde hizmet veren katedral binasının inşa edilişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yıkılıp yeniden yapılanlar sayılmazsa, bu katedral Londra’da bulunan beşinci Saint Paul Katedrali’dir. Hem yerli hem de yabancı turistler bakımından, kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

BIG BEN

Big Ben (Türkçede: Büyük Benjamin), Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesidir. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saatidir.

Kule eski Westminster Sarayı’nın 16 Ekim 1834’te bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry’nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi. Kule Victoria Gotik stilinde ve 96.3 metre yüksekliğindedir.

Londra dışında,

STONEHENGE

Yaklaşık olarak 5000 yıldan beri var oldukları tahmin edilen taşların kim tarafından, hangi amaçla dikildikleri halen bilinmemektedir. 1980 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak korunmaya alınan bölge İngiltere’de her yıl onbinlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

CANTERBURY

Hemen her köşesinde kale ve harabe bulunduğu için kaleler ve harabeler şehri olarak tanımlayabileceğimiz Canterbury, mimari açıdan kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Dünya mirası listesine adını yazdırmış olan bu şehir, dünyaca tanınan şair ve yazarlara ev sahipliği yapmıştır.

Tüm bunların dışında, Windsor Castle, Bath, Royal Pavillion, Westminster Palace ve Westminster Abbey, Polperro, Glen Nevis, Peak District ve York da İngiltere’de ziyaret edilebilecek turistik yerlerdir.

ULAŞIM

Ülkede 336.076 km karayolu bulunmaktadır. Bunun 2.353 km’si otobandır. Demiryollarının uzunluğu ise 18.200 km’yi bulmaktadır. Bir ada ülkesi olarak denizyolu ile ulaşım son derece gelişmiş olup, havayolu ile ulaşım ülkeye ait iki havayolu şirketiyle sağlanmaktadır. Ayrıca özel havayolu şirketleri de mevcuttur.

İngiltere’de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım seçenekleri epeyce fazladır ve çok gelişmiştir. Şehir içinde yaygın olarak kullanan metro siteminin dışında, ülkenin dört bir yanı demiryolu ile sarılıdır. Demiryolu, İngiltere’de kullanılan en popüler ulaşım yoludur. Başkent Londra’da, İngiltere’nin diğer yöreleriyle bağlantı sağlayan 8 tren istasyonu bulunmaktadır. Tren biletleri 1. sınıf ve 2. sınıf olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 1. sınıf biletler %50 oranında daha pahalıdır. Buna karşın İngiltere halkının büyük bir kısmı, gayet rahat ve konforlu olduğu için 2. sınıfta seyahat etmeyi tercih etmektedirler. Gün içerisinde belirli saatlerde bilet fiyatları değişmektedir. Örneğin işe gidiş ve dönüş saatlerinin yoğunlaştığı zaman dilimlerinde, bilet fiyatları biraz artmakta fakat genel anlamda bilet fiyatları oldukça ucuzdur. En ucuz ulaşım yolu ise otobüslerdir.

İNGİLTERE’YE GİDERKEN HANGİ HAVAYOLLARINI KULLANILABİLİR?

Türk Hava Yolları

Pegasus Airlines

British Airways

Swiss

Air France

KLM

Ukraine International

SunExpress

Aer Lingus