Fransa Vatandaşlık Şartları

Fransa vatandaşlık şartları nelerdir? Fransa’da 5 yıllık bir oturum izninden sonra, Fransız vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bu, sizin de bir Avrupa Birliği vatandaşı olacağınız anlamına gelir. Bununla birlikte, Fransız vatandaşı olmanın oy verme ve hatta kamu görevinde çalışma da dahil olmak üzere birçok başka faydası vardır.  Fransa çifte vatandaşlığa izin verir. Böylece Fransız olmak için kendi ülkenizin vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekmez. 

Fransız Vatandaşlığı Gereksinimleri

Fransa’da vatandaşlık şartları için öncelikle oturum izni alınmalıdır. Bununla daimi ikamet ile arasındaki fark, oy vermenize veya kamu görevinde bulunmanıza izin vermesidir. Her iki durumda da, askerlik hizmeti, ciddi hastalık veya yurtdışında eğitim/araştırma programları gibi yokluğunuzu haklı kılan özel koşullar olmadıkça, Fransa’da sürekli kalmak genellikle her ikisi için de bir gerekliliktir. Fransa’yı ard arda altı aydan fazla terk ederseniz, sürekli kalışınız geçersiz olacaktır.

Koşullar :

  • Arka arkaya beş yıl Fransa’da yaşamak (özel koşullar altında daha az olabilir)
  • Fransız kültürü hakkında olağanüstü bilgi ve entegrasyon
  • İmzalı bir Contrat d’Intégration Républicaine (CIR) sağlanması
  • 55 EUR vatandaşlık başvuru ücreti

Başvuru için gerekli belgeler

Fransız vatandaşlığı başvurunuzun iki kopyası

Hem başvuranın hem de eşinin kimlik fotokopisi

İkametgah belgesi

Çalışma belgeleri ve finansal belgeler

Eşin Fransız olduğuna dair evraklar

Vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunmadan giriş iznini almanız gerekir. Süreci başlatmak için yaşadığınız yerdeki Fransız konsolosluğuna başvuru yapılır.  Süreç, yaklaşık iki ay sürer.

Oturum izni için gerekli evraklar:

Geçerli bir pasaport ve Başvuru formu ve uzun dönem başvuru eki

Kişi başına sekiz adet vesikalık fotoğraf

Banka yöneticinizden Fransa’da yaşamak için yeterli gelire veya gelire sahip olduğunuzu belirten bir mektup veya emeklilik maaşı kanıtı gibi mali garantiler.

Fransa’da ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir gerekli tedaviyi kapsayan sağlık sigortası kanıtı ile Fransa’da konaklama kanıtı. Mesela bir kira, mülkün mülkiyeti veya yasal bir mukimden, konaklamanızı sağlayacağına dair bir mektup