Cambridge Dil Okulları

Cambrigde Dil Okulları

CAMBRIDGE HAKKINDA

 

Cambridge, İngiltere’nin şehirlerinden birisidir. Özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile btanınmaktadır. Cambridge şehri, Birleşik Krallık’ta Cambridgeshire vilayetinin en eski üniversite kasabası ve idari merkezidir. Başkent Londra’nın kuzeyinde olup, Londra’ya yaklaşık 105 km uzaklıktadır. Çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin de kalbidir.

 

Cambridge, İngiltere’nin kolejleri, dil okulları ve üniversitesiyle ünlü bir kültür şehridir. Cambridge şehri en çok Cambridge Üniversitesi ile bilinmektedir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King’s Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi’ni içerir. % 20’nin üzerinde olan öğrenci nüfusu da  şehrin hareketliliğinin en büyük nedenidir. Tüm bu hareketliliğin yanında oldukça nezih ve yaşam standartlarının üst seviyede olduğu Cambridge müthiş bir mozaiği de içinde barındırmaktadır. Öyle ki şehirde dünyanın her ülkesinden insan bulmak mümkündür. Bunda Cambridge halkının da yabancılara karşı sıcak oluşunun, yabancıların şehrin can damarları olduğunun farkında oluşunun etkisi büyüktür. Cam Nehri’nin çevrelediği Cambridge Londra’ya 1 saat uzaklıkta olmanın getirdiği avantajla da ön plana çıkmaktadır. Bir öğrenci şehri olarak anılması da Cambridge’nin her yıl daha fazla öğrenci tarafından İngilizce eğitimi için tercih edilmesini sağlamaktadır. Cambridge silüeti ise son iki şey ile tamamlanır: Şehrin güney ucundaki Addenbrooke Hastanesi’nin bacası ve kuzeydeki Aziz John Koleji Şapel Kulesi.

 

Cambridge şehrine gittiğinizde şehrin farklı kimyası sizi hemen etkileyecektir. Şehrin her yerinde Cambridge Üniversitesi’nin yapıları ve etkileri hissedilmektedir. Cambridge, Londra’nın kalabalık, karmaşık hareketli, yoğun trafikli ve koşturmaca içinde olan yaşantısıyla çok uzak bir yerdir. Cambridge’de karşınıza çıktığında sizi şaşırtacak bir başka şey ise Türk kebapçısı olacaktır. En az Türkiye’deki kadar lezzetli kebaplar yapan bu şaşırtıcı restorana uğramanızı tavsiye ediyoruz.

 

Cambridge’de gezilecek yerler arasında tabii ki en önemli ve ilk sırayı çeken yer şehrin dünya üzerinde bu kadar çok bilinmesini sağlayan Cambridge Üniversitesi’dir. Dünya üzerinde pek çok ödüle sahip ve mezunları bugüne dek 65 Nobel Ödülü kazanmış olan Cambridge Üniversitesi’nin, dünya bilimine kattığı değer tartışılmazdır. Dünyanın her yılı en iyi 5 üniversitesi arasında gösterilen bir üniversitedir. İngiltere’nin en eski üniversitesi olan Oxford Üniversitesi’nde okuyan bazı öğrenciler ve akademisyenler bir anlaşmazlık sonucu Cambridge’e geçmiştir. Bu Cambridge’e gelen kişilerin çabası ile kurulmuş olan Cambridge Üniversitesi, kendisine bağlı olan 31 kolejden oluşmaktadır.  Bu kolejler yüzlerce yıllık bir eğitim ve geleneğin devamı ve yansıması olarak öğrencilerine eğitim vermeye devam etmektedir. Bunlardan Cambridge ile özdeşleşen kolej ise King’s College’tır ve İngiltere’de birçok fotoğraf ve kartpostalda da arka planda görülebilmektedir. Yapımı 98 yıl sürmüş olan King’s College’ı ziyaret ederek hem eğitim ortamını gözlemleyebilir hem de hayran kalınası mimarisini görebilirsiniz. Aslında Cambridge’te rastgele gireceğiniz herhangi bir sokakta, bu kolej veya eğitimlerin verildiği fakültelerden birine rastlama olasılığınız oldukça fazladır. Zira şehrin kendisi için bir üniversite desek yanlış bir betimleme yapmış sayılmayız. Tüm bunların yanı sıra, hem kolejlerin, hem de diğer akademik birimlerin bünyesinde toplam 100’ün üzerinde kütüphane mevcuttur ve bu şehre gelen turistler bu tarihi yapılar içinde bulunan kütüphaneleri gezebilmektedirler.

 

Cambridge yalnızca bir üniversite kenti değildir. Ayrıca bozulmamış geniş ve kırsal alandır. Bu alanda insanı derinden etkileyen görkemli ve keyifli bir manzara vardır. Büyük bir şehir havasına sahip fakat küçük bir kent olan Cambridge’in halkı, farklı ülkelerden gelen turistlere kucak açan bir anlayışa sahip oldukları için bu şehir, size kesinlikle yadırgayacağınız şeyler yaşatmayacaktır. Yılda sadece 3.5 milyon kişinin eğitim almak için geldiği bu kent, sadece bir eğitim kenti de değildir. Gün boyu yapılabilecek sınırsız aktivitesi olan bu şehrin, şehre adım atıldığında insanı etkileyen ilk yönü tarihi dokusunu koruyan mimarisidir. Şehir, tiyatrolar, sinemalar, modern alışveriş merkezleri, renkli gece kulüpleri, her türden müzikli eğlence, dünya mutfağını sunan sayısız restoran ve bir çok kültürel aktivitesiyle, sıkıcı bir eğitim şehri olmaktan çok uzaktır. Ayrıca bu modern ve renkli yaşantısını, tarihi atmosferiyle bütünleştirmiş olduğu için de, Cambridge’de sizi çok farklı bir atmosfer beklemektedir

 

Bu ihtişamlı kentte, ortaçağ yapılarıyla dolu olan Ely’i ziyaret edebilirsiniz. Cambridge Üniversitesi’nin eşsiz Botanik Bahçesi’ni gezebilirsiniz, üstü açık çift katlı otobüslerle şehir turu yapabilirsiniz. Cambridge teknoloji müzesini gezip dünya teknoloji tarihinin ilginç gelişimini yakından görebilirsiniz. Avrupa’nın en seçkin sahnelerinden olan Cambridge Sanat Tiyatrosu’nda güzel bir oyun izleyebilirsiniz. Cam Nehri’nde kanoyla gezebilirsiniz. Shakspeare Festivali gibi onlarca açık hava festivaline katılabilirsiniz. Kilise Kulesi’ne çıkıp Cambridge’i kuşbakışı seyredebilirsiniz. Birçok park ve yeşil alanda gönlünüzce güneşlenebilirsiniz.

 

Biraz daha detaya inecek olursak, ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri Cambridge National Stud’tır. Cambridge’e çok yakın olan Newmarket bölgesindedir ve tüm İngiltere’nin en saygın at çiftliklerinden birisidir. Rehberli turlarla da gezebileceğiniz bu ilgi çekici yerde, İngiltere’nin dünya genelinde popülerleşmiş atlarını görebilir ve çok farklı bir deneyime tanıklık edinebilirsiniz.

 

1816 yılında Viscount Fitzwilliam tarafından kurulan ve Cambridge’in en köklü geçmişe sahip müzelerinden biri olan Fitzwilliam Museum and Art Gallery ise Cambridge şehrinin bir çok antika ve kıymetli eserlerini gösterime sunmaktadır. Dünyaca ünlü Leonardo Da Vinci, Rembrant ve Titian gibi sanatçıların da sanat eserlerini görebileceğiniz bu müzenin içerisinde bir de kafe bulunmaktadır.

 

Turistler tarafından çokça ilgi çeken ve İngiltere’nin en kapsamlı ve etkileyici müzelerinden biri olan Cambridge Imperial War Museum ise yine görülmesi gereken bir başka müzedir. Müzede çok sayıda tarihi uçak, modern jet savaş uçakları ve concorde bulunmaktadır.

 

Cambridge de yine İngiltere’nin diğer şehirleri gibi çok sayıda yeşil alan ve bahçenin bulunduğu bir şehirdir. Wandlebury Country Park, Cambridge Botanik Gardens, Milton Country Park Cambridge’de bulunan parklardan sadece bir kaçıdır. Bu parklarda uzun yürüyüşler yapabilir, rengarenk çiçeklerle döşeli patika yollarda çokça sanatsal fotoğraflar çekebilir, sabahleyin yine bu patika yollarda sabah koşusu yapabilirsiniz.

 

Cambridge öğrenci ağırlıklı bir şehir olduğu için, bu kentte her bütçeye uygun yemek menüsü olan restoran ya da cafe bulmak mümkündür. Fast-food dükkanlarının yanı sıra, dünya mutfağını da sergileyen ve lezzetli yemekleri bulunan çokça restoran mevcuttur.