Avusturya’daki İngilizce Dil Okulları

Avusturya’daki İngilizce Dil Okulları

Başkent: Canberra

Ulusal Dili: İngilizce

Yönetim Biçimi: Federal Monarşi

Devlet Başkanları:

– Monarşi: II. Elizabeth

– Genel Vali: Quentin Bryce

– Başbakan: Tony Abbott

Para Birimi: Avustralya doları (AUD)

Ülkenin Nüfusu: Yaklaşık 20 Milyon

Türkiye’ye uçak ile uzaklığı: 20-25 saat arası (aktarmalı)

Popüler Şehirleri: Sydney, Brisbane, Melbourne

Uluslararası Öğrencilerin Çalışma İzni: Dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni vardır.

 

 

Avustralya ismi Latince‘de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiştir. Avustralya, Güney Yarım Küre’de, Pasifik ve Hint Okyanusları arasında yer alan dünyanın beşinci kıtasıdır. Dünya üzerindeki tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. 7.682.300 kilometrekarelik toprağı ile Türkiye’nin on misli büyüklükte olup, doğu ve batı uçları arasındaki mesafe Madrid-Moskova arasındaki mesafeye eşittir. Başkenti Canberra ve en büyük şehri Sidney’dir. Avustralya heyecan verici, enerjik ve sıcakkanlı bir ülkedir. Anadili İngilizcedir. Yaşam kalitesi ise oldukça yüksektir fakat buna karşılık maliyet açısından diğer ülkelere kıyasla daha düşüktür. Eşsiz tropikal iklimi ve doğal güzellikleri ile yaşanası güzel bir ülkedir. Avustralya yabancı öğrencilere, uluslararası alanda kabul gören ve dünya çapında imkanlar sağlayan bir eğitim ve öğretim sunmaktadır. Avustralya her yıl ülkenin popüler şehirlerinde (Sydney, Melbourne vb.) binlerce dil eğitimi almaya gelen öğrenciyi ağırlamaktadır. Dil eğitiminin yanında, farklı bir kültür tanımak, dünyanın sadece yaşadığımız yarım küreden ibaret olmadığını görmek isteyen ve bunun yanına bir de tropikal bir tatil sıkıştırmak isteyenler için Avustralya, çok iyi bir tercih olacaktır.

 

 

COĞRAFYA:

 

Toprak bakımından RusyaKanadaÇinABD ve Brezilya‘dan sonra 6. en büyük ülkedir. Avustralya, dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtasıdır. Avustralya’da bulunan Hamilton Adası Cennet Hitabı görülür. Avustralya, 7.617.930 km² karada, 68.920 km² sularda olmak üzere toplam 7.686.850 km²’lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır. Ülkenin %40’ı Oğlak dönencesi ile Ekvator arasında yer alır. Dünyanın en eski kıta parçalarından biri olduğu için ihtiyar dağlarla kaplı, güneydoğu bölgesi hariç, genellikle düz bir arazi yapısına sahiptir. Yükseklik ortalaması 300 metreyi geçmez. En yüksek noktası denizden 2230 metre yükseklikteki Kosciusko dağıdır.

 

 

İKLİM:

 

Kıtanın yaklaşık üçte biri tropik ve kalanı ılıman bölgedir. En soğuk bölgeler Tasmanya’nın yayla ve yüksek yerlerinde ve anakaranın güney doğu kıyılarındadır. Yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 27 dereceden güneyde 13 dereceye kadar değişir. Kışın nadiren kar yağabilir. Sıcaklık yazın +40 dereceye çıkabilmekte, kışın ise geceleri -7 dereceye kadar düşebilmektedir. Avustralya’da Aralık-Ocak-Şubat ayları yaz; Mart-Nisan-Mayıs Sonbahar; Haziran -Temmuz -Ağustos kış ve Eylül-Ekim-Kasım ayları da ilkbahar mevsimlerini oluşturur. Kuzey Yarım Küre’dekinin tam tersi bir iklim dağılımı görülür. Ocak en sıcak aydır. Melburn ile Sidney’in bulunduğu bölge yaklaşık olarak Türkiye’nin bulunduğu enleme tekabül ettiğinden iklimler arasında bir benzerlik kurulabilir.

 

 

EKONOMİ:

 

Avustralya, dünyanın en çok kentleşmiş ve teknolojik açıdan en ileri düzeyi yakalamış ülkelerinden biridir. Avustralya’nın gayri safi milli hasılası 20 milyonun altında bir nüfusu olan bir ülke için oldukça yüksektir. Eğitim, öğretim, sağlık ve ulaştırma dahil olmak üzere sosyal altyapıya büyük ölçüde yatırım yapmıştır. Avustralya kalkınmış, iyi eğitilmiş ve endüstrileşmenin doruğundaki yapısı ile kendi ihtiyaçlarını iç kaynakları ile karşılayabildiği gibi yüksek oranlarda gıda ve maden ürünleri ihracatında bulunmaktadır. Gene anlamda ekonomik faaliyetlerini sayacak olursak; tarım, hayvancılık, ormancılık, madencilik, endüstri, imalat, enerji, ticaret, turizm, taşıma ve ulaşımdır. Ufak çaplı balıkçılık da yapılmaktadır. Avustralya ekonomisi geleneksel olarak hammadde ihracatına dayanır. Her ne kadar son yıllarda imal edilmiş malların satılması önem kazanmışsa da, yün, buğday, et ve minareller ihracatta başta gelmektedir. En önemli ithalat malları ham petrol, makine, metaller, tekstil ve kimyevi mallardır. Avustralya’nın dış ticaretinin yarısından fazlası İngiltere ve diğer İngiliz sömürgeleri iledir. Avustralya malları için Japonya önemli bir pazardır. ABD önemli bir ithalat kaynağıdır. Madencilik de son yıllarda Avustralya’nın önde gelen sanayilerinden biridir.Y eni maden kaynaklarının tesbiti bu sanayinin önemini iyice arttırmıştır.

 

 

Avustralya’da nereleri gezip görmeli?

 

CANBERRA:

 

Canberra, Avustralya’nın başkenti ve altıncı büyük kentidir. 1927 yılından önce Melbourne 26 yıl boyunca başkent olarak kalmıştır ve 1927 yılından bugüne dek olan süreçte Canberra başkenttir. Sidney’in 300 kilometre kuzeybatısında, Melbourne’ın 650 kilometre kuzeydoğusunda Autrallian Capital Territory olarak bilinen bölgede yer alır. Şehir, Walter Burley Griffin adlı Amerikalı bir mimar tarafından detaylı bir planlama yapılarak büyütüldüğü için, dünya üzerindeki en düzenli kentlerden birisidir. Canberra, Avustralya kıtasında en çok insan yaşayan bölgedir. Başkent olması sebebiyle birçok kamu kuruluşu binası bulunmaktadır. Dünyaca tanınan ünlü Parliament House da Canberra’da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra turistlerin en çok ziyaret ettiği yer Telstra Tower’dır.

SIDNEY (SYDNEY):

 

Sidney, birçoğumuzun hafızasına, artık şehrin simgesi haline gelmiş olan Sydney Opera House ile kazınmıştır. Bu Opera Evi 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biridir. Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır. Sidney, ülkenin ekonomi dahil, her açıdan merkezi olmasına rağmen ülkenin başkenti değildir. Bu şehir, Botany Körfezi ile Pittwater arasında yaşayan Darut kabilesinin anayurdu olarak bilinmektedir. Bu sebeple burada tarih öncesinden kalma çok sayıda yerleşmeler bulunmakta ve yer isimlerinin de çoğu bu eski yerleşmelerden gelmektedir. Sidney modern çizgiler taşıyan yapısının yanında, tarihi özelliklerini de yitirmemiş olması sebebiyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

 

BRISBANE:

 

Brisbane Avustralya’nın en çok güneş alan eyaleti olan Queensland’ın başkentidir. Nüfus olarak Avustralya’nın 3. büyük ve en hızlı büyüyen kentidir. Ünlü upuzun kumsalları, sıcak kanlı ve misafirperver insanları ve çok kültürlü yapısı ile bilinmektedir. Tropikal iklimi sayesinde Brisbane’de yıl boyunca açık hava etkinlikleri ve spor müsabakaları düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü Indy Car Racing’e bu güzel şehirde bulunmaktadır. Ayrıca Brisbane’de Warner Bros Film stüdyoları da bulunmaktadır.

 

CAIRNS:

 

1876’da kurulmuş olan Cairns, diğer kentlere oranla oldukça küçük bir kent olmasına rağmen Avustralya’nın en popüler yerlerinden ve en çok turist çeken merkezlerinden biridir. Tropikal iklimi, yağmur ormanları, bölgedeki ilgi çekici merkezlerine yakınlığı, ülkeye gelen turistler için Cairns’i popüler kılmıştır.

 

Gezilip görülmesi gereken diğer şehir ve merkezler;

 

Gold Coast, Melbourne, Adelaide ve Perth şehridir.

 

 

ULAŞIM:

 

Avustralya’da trafik sistemi son derece gelişmiştir. Trafiğin akış yönü soldur, trafikte düzeni sağlamak için ise trafik ışıkları haricinde “round – about” denilen trafik adaları kullanılmaktadır. Avustralya’da tren, otobüs, tramvay, vapur, iki büyük ulusal havaalanı ve birçok bölgesel havaalanından oluşan geniş çaplı bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır ve bu toplu taşıma sistemleri son derece gelişmiş ve güvenlidir. Kıta içerisinde çok uygun fiyatlara seyahatler yapılabilmektedir. Şehirlerarası ulaşımda ücretlendirmeler hangi bölgeden bölgeye geçeceğine ve ne kadar süre boyunca yolculuk yapacağınıza göre değişmektedir. Tıpkı Türkiye’deki gibi akbil sistemi bulunmaktadır. Aylık bilet alındığı takdirde daha da ucuza seyahat edilebilmektedir. Demiryolu ağı ise yeterince gelişmesine rağmen yine de çok yaygın kullanılan bir ulaşım sistemi değildir. Avustralya büyük bir ülke olduğu için halk ülke içi ulaşımda genellikle havayolunu tercih etmektedir. Tasmania dahil ülkedeki tüm şehirler arasında çok sayıda otobüs seferi düzenlenmektedir. Şehir içi, şehirler arası ve eyaletler arası olmak üzere Avustralya’da çok fazla otobüs şirketi bulunmaktadır. Avustralya’da otomobil kullanımı oldukça yaygındır. Hemen hemen her ailede 2-3 otomobil bulunmaktadır. Bu yüzden bu ülke için adeta bir araba cenneti diyebiliriz. 100 dolardan 100.000 dolara dek satılık araba bulunabilmektedir. Avustralya’ya dil ve üniversite eğitimi için gelen yabancı öğrenciler ise, geçerli ehliyetleriyle ülkeye girdikten sonra üç ay süreyle araba kullanılabilirler ancak ehliyet İngilizce değilse mutlaka onaylı bir tercümesinin yanlarında bulunması gerekmektedir.

 

 

AVUSTRALYA’YA GİDERKEN HANGİ HAVAYOLLARINI KULLANILABİLİR?

 

 

Singapore Airlines + Virgin Australia

Emirates

Emirates + Qantas

British Airways + Qantas

Emirates + Cathay Pacific + Türk Hava Yolları

Lufthansa