Ankara Anlaşması İçin Ne kadar Para Lazım

Ankara Anlaşması İçin Ne Kadar Para Lazım

Ankara anlaşması  biraz meşakatli bir uygulama olsa da geleceğe yönelik olarak yapılan harika  projeler içerisinde yer almaktadır. Ankara anlaşması için Ne kadar para lazım diye soranlar o kadar fazla ki. bununla ilgili net bir bilgi söylemek olmasa da yapılacak işe göre değişen rakamlar çerçevesinde bilgilerimizi paylaşalım.

TÜRK İŞ ADAMI VİZESİ
Türk İş Adamı vizesi, İngiltere’de yeni bir iş kurmak isteyen veya yerleşik bir işi yürütmek için İngiltere’ye gelmek isteyen 18 yaş üstü Türk vatandaşları içindir.

Türk İş Adamı vizesi için gereksinimler nelerdir?
Türk AT Ortaklık Anlaşması (“ECAA” veya “Ankara Anlaşması”) kapsamında bir Türk İş Adamı vizesine hak kazanmak için, Türk vatandaşı olduğunuz Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik Bürosunu karşılamanız gerekir ve:

Uygulanabilir bir iş kurma konusunda samimi bir niyetiniz var;
İşinizi kurmak için yeterli fon veya kendi varlığınızı ayıracaksınız;
İşletmeyi yürütmenin maliyetlerinden kendi payınıza düşen kısmı ödeyebileceksiniz;
İşteki rolünüz gizli istihdam anlamına gelmeyecektir;
Kâr payınız, başka bir işe ihtiyacınız olmadan veya kamu fonlarına güvenmenize gerek kalmadan sizi ve ailenizi desteklemek için yeterli olacaktır;
Birleşik Krallık göçmenlik yasalarını ihlal ederek Birleşik Krallık’ta kalmadınız
Mevcut bir ortaklığa veya şirkete katılmak istiyorsanız, şunları da göstermeniz gerekecektir:

İşi yürütmede aktif bir rolünüz olacak;
Hizmetlerinize ve yatırımınıza gerçekten ihtiyaç var.
Karşılamanız gereken kesin gereksinimler, koşullarınıza bağlı olarak değişecektir. Uzman tavsiyesi için bir göçmenlik avukatıyla görüşmek isteyebilirsiniz.

ECAA Türk İşadamları vize başvurunuzu göçmenlik avukatlarımızdan biriyle görüşmek için, 0203 617 9173 numaralı telefondan Türk İş Adamı vize avukatlarımızla iletişime geçin veya aşağıdaki soru formumuzu doldurun.

Ankara Anlaşmalı Türk İş Adamı vizesi ile ne tür bir işe başlayabilirim?
Türk İşadamları vizesi sahiplerinin, bir şahıs şirketi, bir limited şirket yöneticisi veya yasal ortaklık olarak bir iş kurmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri bu vizeyle çalıştırılamaz, ancak bu, bir limited şirket müdürünün şirketleri için çalışamayacağı anlamına gelmez. Bu tür kişiler yine de bir “İş” başvurusu kapsamına girebilirler.

ECAA’ya güvenen Türk iş adamları, işi yürütmeye aktif olarak katıldıkları ve hizmetlerine ve yatırımlarına ihtiyaç duyulduğu sürece mevcut bir ortaklığa veya şirkete katılabilirler. Innovator ve Start-up vize kategorileri mevcut işletmelere yatırım yapılmasına izin vermediğinden, bu, Türk başvuru sahiplerinin diğerlerinden daha fazla esnekliğe sahip olduğu anlamına geliyor.

Ankara Anlaşmasına güvenen Türk işadamları da bir işletmenin neler yapabileceği konusunda esnekliğe sahiptir. Tier 1 Entrepreneur, Investor ve Innovator kategorilerinin aksine, işletme türünde katı bir kısıtlama yoktur (özellikle mülkle ilgili işletmelerde herhangi bir yasak yoktur).

ECAA Türk İş Adamı vizesi almak için işime ne kadar para yatırmam gerekiyor?
Tier 1 Girişimci (50.000 £ veya 200.000 £) veya Yatırımcı (2 milyon £, 5 milyon £ veya 10 milyon £) veya Yenilikçi (50.000 £) kategorilerinin aksine, başarılı bir Türk İş Adamı vize başvurusu yapmak için belirlenmiş bir yatırım tutarı gerekli değildir.

Bunun yerine, Ankara Anlaşmalı Türk İş Adamı vizesine hak kazanmak için, işinizi kurmak için ‘yeterli fon’ getireceğinizi göstermeniz gerekecektir. Bu, oyunda daha fazla öznellik olduğu anlamına gelir ve işletme için planların hazırlanması ve ilk 12 ay ve sonrasında neleri başaracağı konusunda daha fazla düşünmek önemli olacaktır.

Ailem, bir Türk İş Adamı vizesi sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak İngiltere’ye gelebilir mi?
Evet. Başvuru sahipleri, bakmakla yükümlü oldukları kişi olarak başvuruyorlarsa, eşlerini ve / veya 21 yaşın altındaki çocuklarını getirebilirler. Bir partner, eş, hemcins partneri, evli olmayan veya aynı cinsiyetten partner anlamına gelir.

İstihdam yasak olduğu için başka bir işe ihtiyaç duymadan ailenize destek olabileceğinizi göstermeniz gerekecektir.

ECAA Türk İşadamları vizesi sahibi olarak Birleşik Krallık’ta ne kadar süre kalabilirim?
İlk Türk İş Adamı vizesi normalde 12 ay süreyle geçerli olacaktır. Bu ilk hibeden sonra, iş devam ettiği ve Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermeye devam ettiği sürece, Türk İş Adamı vizesi uzatması normalde üç yıl daha verilir. İşin hala devam ettiğine dair yeterli kanıt sağlayamıyorsanız ve kârınız kendinizi geçindirmek için yeterliyse, bunun yerine 12 aylık bir süre için izin verilebilir. Üç yıllık ek hibeler takip edilebilir. Türk İşadamları vizesi sahipleri işlerinde çalışmaya devam etmelidir. Bir göçmenlik avukatının tavsiyesi, ilk ve uzatma başvurularınızın Göçmenlik Kurallarının katı gereksinimlerini karşılamasını sağlayacaktır.

Ankara Anlaşması Kapsamında Türk İşadamları ve İşçileri
ECAA Ankara Anlaşması – Uzlaşma Başvurusu
Brexit: Türk İş Adamları ve Çalışanlarının Geleceği
Türk İş Adamı olarak ILR alabilir miyim?
Evet. Ankara anlaşması kapsamında yaşayanlar için yerleşim başvurularında bazı kargaşalar yaşanmıştır, ancak Temmuz 2018’de getirilen Göçmenlik Kurallarına Ek ECAA, Türk İşadamlarının yerleşebileceğini açıkça ortaya koymaktadır

Evet. Ankara sözleşmesi kapsamında yaşayanlar için yerleşim başvurularında bazı kargaşalar yaşanmaktadır, ancak Temmuz 2018’de getirilen Göçmenlik Kurallarının ECAA Eki, Türk iş adamlarının Birleşik Krallık’a yerleşebileceğini (ILR alabileceğini) açıkça ortaya koymaktadır.

Bir Türk ECAA iş adamına bu kategoride kalmak üzere süresiz izin verilebilmesi için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekir.

Kısaca, bir Başvuru Sahibi şunları yapmalıdır:

Türk ECAA iş adamı olmak;
Birleşik Krallık’ta ya Türk ECAA iş adamı kategorisi, Kademe 1 (Girişimci) kategorisi ya da bunların bir kombinasyonu altında 5 yıl boyunca sürekli ikamet etmiş olmak;
en son bir Türk ECAA iş adamı olarak izin almış olmak;
Ek KOLL’daki Birleşik Krallık’ta İngilizce dili ve yaşam gereksinimlerini karşılamak;
Türk ECAA iş adamı olarak kabul edilmek üzere güvendiği iş (ler) i yürütmeye devam etmek ve Birleşik Krallık’ta geçerli bir iş yürütmeye devam etmek;
herhangi bir aile üyesini, hakları olmayan kamu fonlarına başvurmadan onlarla birlikte destekleyebildiklerini;
Genel Reddetme Gerekçeleri kapsamında reddedilmemelidir.
Türk İş Adamı vizesi sahibi ne kadar sürede İngiliz olabilir?
Bir İngiliz vatandaşı ile evli değilseniz, bir İngiliz vatandaşı olarak vatandaşlığa başvurmak için başvurmadan önce ILR verildikten sonra bir yıl beklemeniz gerekecektir.

Bu, ILR’ye ulaşmak için kesintisiz olarak beş yıl ve İngiliz vatandaşlığına başvurabilmek için bir 12 ay daha sürebileceği anlamına gelir, bu nedenle potansiyel olarak bu kategoriye girdikten sonra altı yıl başvurabilirsiniz.

Eşiniz İngilizse / İngilizse ve ILR aldıysanız, 12 ay beklemeden derhal bir İngiliz vatandaşı olarak vatandaşlığa başvurmayı düşünebilirsiniz.

Brexit sonrası Ankara Anlaşması Türk İş Adamı vizesine ne olacak?
Türk İşadamları, Birleşik Krallık’ın AB üyeliğiyle ilgili bir anlaşmadan yararlanıyor, bu da Birleşik Krallık AB’den ayrıldığında yolun kapanacağı anlamına geliyor.

31 Aralık 2020’ye geçiş döneminde yeni başvurular kabul edilmektedir.

22 Ekim 2020’de açıklanan Göçmenlik Kurallarında Değişiklik Beyanı uyarınca, 31 Aralık 2020’den sonra, Brexit’ten önceki koşullarla genel olarak aynı koşullar altında ‘ECAA’ iş adamlarına (artık ‘Türk’ işadamları olarak adlandırılmayan) izin uzatmaları verilecektir. Ek ECAA’da belirtildiği gibi 5 yıl sonra yerleşime giden yolu sağlar (Brexit sonrasında da korunur, ‘Ek ECAA Yerleşimi’ olarak yeniden adlandırılır). Yeni kural şunları belirtir: –

ECAA 6.3. Başvuru sahibi, ECAA iş adamı şartını yerine getirirse, 36 aya kadar kalma izni verilecektir.

Dolayısıyla bu kategori için yolun sonu, Birleşik Krallık’ta Türk işadamları olarak bulunan herkesin (ve ortakları ve çocukları) Ek ECAA kapsamında süresiz kalma iznine ulaştığı zaman olacaktır.

Uzman tavsiyesi için uzman ECAA göçmenlik avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Göçmenlik avukatlarımız ECAA Türk İşadamları vizesi başvuru sahiplerine nasıl yardımcı olabilir?
Türk işadamları ile ilgili İçişleri Bakanlığı rehberliği, kategoriyi yöneten Göçmenlik Kuralları kapsamında birkaç yasal gereklilik olmasına rağmen, Türk İş Adamı vize başvurusunu desteklemek için sağlanması gereken belgeler açısından katı gereklilikler ortaya koymaktadır.

Başvurunuzun profesyonelce sunulmasını ve teknik olarak doğru olmasını sağlamak için bir göçmenlik avukatından tavsiye almak faydalı olabilir.

Göçmen avukatlarımız, Türk iş adamlarına giriş izni, kalma izni ve Birleşik Krallık’ta yerleşim konusunda düzenli olarak yardımcı olmaktadır.

Göçmenlik Kurallarının gereklilikleri konusunda uzman tavsiyesine, Türk İş Adamı vizesine hak kazanma olasılığınızın bağımsız bir değerlendirmesine veya bir göçmenlik başvurusu hazırlarken profesyonel yardıma ihtiyacınız olsun, göçmenlik avukatlarımız ve göçmenlik avukatlarımız size yardımcı olabilir.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlama ve karşılama konusunda ulaşılabilir ve proaktif olduğumuz için kendimizle gurur duyuyoruz. Profesyonel ve güler yüzlü hizmetin bir parçası olarak açık ve güvenilir göçmenlik danışmanlığı sağlamaya kendini adamış, son derece kararlı bir ekibiz.