Amerika’daki İngilizce Dil Okulları

 Artı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, İstanbul’da Kadıköy Kalamış ofisinde yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti vermektedir. Amerika hakkında genel bilgileri kısaca derleyerek yurtdışı eğitim için dil okullarına gidecek öğrencilere rehber olması için hazırlanmıştır.
Amerika Birleşik Devletleri (kısaca ABD) (İngilizce: USA – United States of America) , ayrıca Birleşik Devletler (US) olarak da bilinir.
Başkent: Washington, DC
Ana Dili: İngilizce (Resmi Dil)
Yönetim Biçimi: Federal Birlik (Birleşik Devletler’in federal yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri’ni oluşturan 50 eyaletin ait olduğu anayasal cumhuriyetin milli yönetimidir.)
Resmi kuruluş tarihi: 4 Temmuz 1776
Para Birimi: Amerikan Doları (USD – $)
Ülkenin Nüfusu: 313,9 Milyon (2012)
Türkiye’ye uçak ile uzaklığı: Yaklaşık Batıya 11 saat, Doğuya 16 saat
En büyük şehri: New York (8,363,710)
Popüler Şehirleri: New York City, Washington, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Boston
Ülkede toplam kaç üniversite var?: Toplam 5758 üniversite mevcuttur.

COĞRAFYASI

Amerika Birleşik Devletleri, elli tane eyalet ve bir tane federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu (48 tane eyaleti olan kıta ABD’si ve ülkenin federal bölgesi olan Washington, DC) Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu arasında bulunmaktadır. Bu ülkenin vatandaşlarına Amerikalı veya Amerikan denir. Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile sınırı bulunur. Alaska eyaleti, kıtanın kuzeybatısında yer almaktadır ayrıca Alaska, 50 eyaletin içinde yüzölçümü en büyük olan eyalettir. Bu konuda ikinci sırada gelen eyalet, Teksas’tır. Hawaii eyaleti ise Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takımadadır. Ayrıca Karayipler ve Büyük Okyanus’ta bulunan bir çok denizaşırı toprağı vardır.

 İKLİM

Amerika Birleşik Devletleri’nin iklimi sürekli olarak değişkenlik gösterir. Batı ve Doğu kıyılarındaki sıradağlar sebebiyle, okyanuslar ülkenin iç kısmına tesir edemezler. Bu sebepten dolayı, kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hakimdir.
Orta kısımlar ise çok yüksek olduğundan, mevsimler arasında çok fazla sıcaklık farkı oluşmaz. Yaz mevsiminde, okyanustan gelen nemli hava Apalas Dağları tarafından engellenmediği için orta bölgeler yaz mevsiminde çokça yağış alırlar. Batı tarafında ise bu bölüme göre yağış daha azdır.
Genel çerçevede inceleyecek olursak, Amerika’nın iklimi genellikle ılımandır. Hawaii ve Florida’da tropikal, güneybatıda da çorak, Missisipi çevresinde ise yarı bozkır bir iklim hakimdir. Batı bölgelerde doğuya göre yağış daha azdır. Yani Türkiye’deki gibi keskin çizgilerle çizilmemiş olsa da Amerika’da da yoğun bir iklim çeşitliliği görülmektedir.

EKONOMİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisine geniş bir açıdan bakacak olursak ekonominin, tarım, balıkçılık, endüstri, turizm, haberleşme, ulaşım ve dış ticaret tarafından meydana geldiğini görürüz.

TARIM

Amerika çok yumuşak bir iklim ve bol verimli topraklara sahiptir. Amerika kıtası üzerindeki toprakların %47’si tarıma elverişli arazidir. Başlıca tarım ürünleri, mısır, pamuk, buğday, tütün, yulaf, soya fasulyesi ve meyvedir. Tarımda kullanılan yüksek teknolojik yöntemler hem verimi arttırmaktadır hem de sağlıklı ve hijyenik üretimler yapılmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle çiftlik ürünlerinin dondurma, konserve, saklama, paketleme ve pazarlamasında modern yöntemler kullanılması, israf ve bozulmayı önlemekte, ayrıca tüketiciye bozulabilir ürünleri her mevsim aynı tazelikte sunma imkanı vermektedir.

BALIKÇILIK

Amerika, dünya üzerindeki en büyük balık üreticisi devletler sıralamasında en başta gelmektedir. Tahminen 250.000 balıkçı vardır.

ENDÜSTRİ

Yaklaşık 21 milyon Amerikalı imalat işlerinde çalışmaktadır. Amerikan endüstrisi daha çok ülkenin doğu kısmında aktiftir. Fakat son yıllarda, artık batı ve güney bölümler de tarıma dayalı bölgeler olmaktan çıkmaya başlamış, endüstrileşme bu bölümlerde de hızla artmaya başlamıştır.

HABERLEŞME

Televizyon, radyo ve gazete ülkenin en önemli haberleşme araçlarıdır. Son yıllarda internet kullanımının artması ile bu araçlar internet ile harmanlanmış ve daha anlık bilgiler verebilen, bütünüyle çağdaş bir kimliğe bürünmüştür. Devlet, ülke içinde yayın yapmaz ve yapılan yayınları kontrol etmez. Ayrıca ülkede bir çok istasyon farklı dillerde de yayınlar yapmaktadır.

DIŞ TİCARET

Amerika Birleşik Devletleri’nin başlıca ihraç malları, demir-çelik ürünleri,makine, tarım ve otomotiv ürünleri, uçak, kimyasal maddeler ve yiyecektir. (kahve dahil)

Amerika Birleşik Devletleri, doğuda Atlas Okyanusu’ndan, batıda Büyük Okyanus’a kadar 4500 km genişliğinde bir kara parçası üzerine kurulu, ayrıca okyanuslar üzerinde bulunan takımadalarıyla birlikte, dünyanın en çok merak edilen ve seyahat edilmesi en çok arzulanan ülkelerinin başında gelmektedir. Başta bilim ve teknolojide en ileri devletlerden biri olmasıyla birlikte, askeri gücü, demokratik yapısı, eğitim, kültür ve sanat ve Hollywood filmleri gibi bir çok farklı alanda adını en üst sıralara taşımasıyla, hepimizin hayatında anlık ya da devamlı olarak güçlü etkiler bırakmıştır. Pek çok ülkeden göç alarak, dünyanın en fazla sayıda kültürü bünyesinde barındıran ülkelerinden biri haline gelmiş olan ABD, geçmişten günümüze, yurtdışında dil eğitimi almak isteyen bireylerin aklına ilk gelen ülkelerden biri olmuştur. Amerika’yı tam anlamıyla tanımak, şüphesiz Amerika’da dil eğitimi almaktan geçer. Çünkü dil, kültürün en önemli ögelerinden biridir. Ayrıca her bütçeye uygun okul ve her zevke uygun bir şehir bulunduğu için de şüphesiz dil eğitimi için en doğru adreslerden biri Amerika Birleşik Devletleri’dir. Görkemli coğrafyası, hem tarihi hem de modern çizgiler taşıyan mimarisi ve dünyaca ünlü eğlence merkezleri ile ABD, hem geçmiş dünya kültürünün hem de çağdaş kültürümüzün değerlerine sahip olan en göz alıcı ülkelerden biridir.

 Amerika Birleşik Devletleri’nde nereleri gezip görmeli?

Amerika Birleşik Devletleri’nde gezip, görülmesi gereken yerler tabii ki saymakla bitmez. fakat ana başlıklar halinde özetleyecek olursak;

NEW YORK

Özgürlük Anıtı: Zihnimize Amerika’nın sembolü olarak yerleşen bu anıta, Battery Park’taki South Ferry iskelesindeki gemilerle ulaşım sağlanmaktadır.

Central Park yine New York’a gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden biridir. Biraz kafa dinleyip, şehrin yorucu atmosferinden uzaklaşmak için idealdir. Harlem, Çin Mahallesi ve Little Italy ise New York’ta bulunan üç farklı sokaktır. Aynı zamanda bu üç sokak, üç farklı kültürün sembolüdür. Unutmadan, New York’a gelip de eğer New York’un ünlü caddelerini gezip, kalabalıklar içinde kaybolmazsanız, New York seyahatiniz kesinlikle eksik kalır.

LOS ANGELES

HOLLYWOOD

Dünyaya sinemayı armağan eden bu güzel şehrin, en görkemli noktası, yıldızlarla süslü kaldırımlarıyla Holywood Bulvarı‘dır. Gün içinde en fazla ziyaretçiyi ağırlayan, en popüler noktası ise, Mann’s Chinese Theatre’dır. Dünyaca tanınan ve artık efsaneleşmiş isimlerin el ve ayak izlerinin bulunduğu bu eski sinema salonuna, günde binlerce kişi ziyarete gelmektedir. Ayrıca yine burada bulunan Hollywood Wax Museum ve Ripley’s Believe It or Not Museum da gezilmesi gereken yerlerdendir.

DISNEYLAND

Los Angeles’a gelip de, hatta Amerika’ya gelip de görülmeden dönülmesi kesinlikle büyük kayıp olacak yerlerden biri Disneyland! Her yaştan ve her zevkten insana hitap eden bu masal şehir, bir bütün günün kendine ayrılmasını hak eden yerlerden biridir. Yaşanılacak onlarca eğlenceli anı ve eşi benzeri olmayan sayısız atraksiyonu deneyimleyeceğiniz bu yere kesinlikle fotoğraf makineniz ile gitmelisiniz, eğer bir ömür aklınızda kalsın isterseniz.

UNIVERSAL STUDIOS: Sinemanın sihirli dokunuşunun yaratıldığı bu yer de yine Los Angeles’ta bulunan ve bir günün kendisine ayrılmasını hak eden yerlerden biridir. Universal Studios, içindeki stüdyolarda çocuklar gibi eğleneceğiniz ve eşi benzeri olmayan fotoğraflar çekeceğiniz Los Angeles’ın en göz alıcı yerlerinden biridir. 45 dakikalık Tram Turu alıp, stüdyoları gezmeyi ve Terminator, Back To The Future, Jurassic Park, Waterworld gibi heyecanları yaşamayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

BEWERLY HILLS

Lüks ve ihtişamlı yaşama dair her şeye Bewerly Hills sokaklarını gezerken tanıklık edeceksiniz.

MALIBU

Masmavi denizi, uzun kumsalı ve sıcacık güneşiyle Malibu sahilleri, Los Angeles’ta her daim gözde!

VENICE BEACH

Venice Beach, upuzun bir sahil boyunca, kumların üzerine serili tezgahlarında aklınıza gelecek her şeyi satan insanların bulunduğu, Los Angeles ruhunu hücrelerinizde yaşatacak ve Pasifik Okyanusu’na ayaklarınızı sokup, değişik bir deneyim yaşatacak Amerika’nın en güzel kumsal boylarından biridir.

WASHINGTON

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington’a gidildiğinde, FBI binası, US Capital, Jefferson Anıtı, The Pentagon, The White House ve National Gallery of Arty şehrin görülmesi gereken gözde yerleridir.

Bu popüler şehirler dışında, San Francisco, California, Florida ve Hawaii gibi görülmeye değer daha çok fazla eyalet bulunmaktadır.

ULAŞIM

Amerika’da ulaşım eyaletten eyalete farklılık göstermektedir. Bazı eyaletlerde metro varken, bazı eyaletlerde ulaşım farklı araçlarla sağlanmaktadır. Genellikle her Amerikalı’nın kendine ait aracı vardır. New York gibi büyük şehirlerde ise genellikle aracı olmayanlar için, çok düzenli çalışan toplu taşıma sistemleri vardır. Amerika’da ulaşım en çok otobüs ve troleybüsler ile sağlanmaktadır. Toplu ulaşım, son derece güvenli ve dakiktir. Amerika’da eğer toplu taşıma kullanacaksanız, bir adet toplu taşımacılık sistemi haritası almanızı tavsiye ederiz. Genellikle otobüs ücretleri şehir içinde 1 ile 2 dolar arasındadır. Aktarma yaparken ise yalnızca 25 cent yeterlidir. Otobüs şöförleri para bozmaz ve para üstü vermezler. Bu yüzden otobüse binmeden önce paranızı tam ayarlamak, yerinde bir tercih olacaktır. Metro ücretleri ise gidilecek yere ve günün saatine bağlıdır. Örneğin, Washington DC’deki metro sistemi için kullanıcılar genellikle kart kullanırlar. İnsanların işe gidip geldiği saatler gibi yoğun saatlerde ücretler, gün içindeki diğer zamanlara göre daha pahalıdır. Şehirden şehire değişen bir şey daha vardır ki, otobüslerde ödemenin nasıl yapılacağı. Bazı otobüslerde ücret binerken, bazılarında ise inerken ödenir. Eğer, otobüse bindiğinizde şoför elini ödeme kutusunun üzerine koyarsa, bunun anlamı, ödemeyi otobüsten inerken yapacağınızdır.

Amerika içinde seyahat ederken kullanılabilecek farklı alternatifler de bulunmaktadır. Neredeyse Türkiye’deki otobüs sıklığı kadar, şehirlerarası uçak seferleri vardır. Şehirler arasındaki mesafe bazen uzun olabildiği için, bazı durumlarda seyahat için uçak kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Bunun dışında, gemi ve tren kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

AMERİKA’YA GİDERKEN HANGİ HAVAYOLLARI KULLANILABİLİR?

Türk Hava Yolları (THY)
Delta
KLM
Air France
British Airways
Air Canada
Lufthansa

AMERİKA’DA  DİL EĞİTİMİ 

Yurtdışında İngilizce eğitimi almak isteyenlerin öğrencilerin büyük bir bölümü Amerika’yı tercih etmektedir. Öğrenciler; İngilizce dil eğitimi için  ülke seçiminde karar verirken kültürü, yaşamı , coğrafyası, ekonomisi , okulların çeşitliliği gibi konular üzerinde durmaktadır. Bir kısmı da Amerikan ingilizcesi öğrenmek amacıyla tercihlerinde ilk sırayı almaktadır. Amerika’da eğitim almak isteyenler genellikle şehir konusunda ikliminin elverişli ılık veya sıcak şehirleri tercih etmektedir.