Almanya’daki Uluslararası Öğrenciler için Koronavirus Bilgileri

Almanya’daki Uluslararası Öğrenciler için Koronavirus Bilgileri

Şu anda, yeni koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını durdurmak önemli görülüyor. Aşı geliştirme çabaları olsa da henüz mevcut değil. Bununla birlikte, tüm vatandaşlar gibi, şu anda Almanya’da uluslararası bir öğrenciyseniz, kendinizi ve diğer insanları hastalıktan korumak için gerekli önlemleri aldığınızdan da emin olmalısınız.

Studying-in-Germany.org tarafından yapılan bir ankete göre, uluslararası öğrencilerin planlarının% 85’i COVID-19 krizinden etkilendi.

Bu yeni bir hastalık olmasına rağmen virüsün kişiden kişiye temas yoluyla bulaştığı tahmin edilmektedir. Daha spesifik olarak, öksürük / hapşırma damlacıkları yoluyla. Belirtiler arasında ateş, öksürük ve nefes darlığı yer alır. Ellerinizi düzgün bir şekilde yıkamak, virüsün bulaşmasını veya yayılmasını önlemek için yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir (daha fazlası aşağıda).

Bu yazıda, Almanya’da uluslararası bir öğrenciyseniz önemli olan koronavirüs bilgilerini bulacaksınız.

Burs Sahipleri ve Başvuru Sahipleri
Uluslararası bursiyerlere ve başvuru sahiplerine ilişkin olarak şu kararlar koronavirüs (COVID-19) sonucu alınmıştır:

DAAD, Almanya’da okumak için Bireysel Bursların 2020 yaz dönemi için kullanılamayacağını duyurdu.
Halihazırda burslu olup koronavirüs seyahat kısıtlamaları nedeniyle ülkelerine dönemeyenler için destek süresi uzatılacak.
Bireysel programlar 2020 ilkbahar / yazında aşağıdakiler dahil tamamen askıya alınmıştır:

2020 üniversite yaz kursları iptal edildi.
2020 İlkbahar / Yaz dönemi için RISE / WISE staj programları da iptal edilmiştir. Zaten yapılmış olan taahhütlere 2021’de öncelik verilecektir.

ERASMUS Bilgileri:
AB Komisyonu, Erasmus öğrencilerinin seyahat planlarında değişiklik olması durumunda, iade / iptal biletlerinin toplam burs miktarına kadar geri ödenebileceğini duyurdu.
Halihazırda başlamış olduğunuz Erasmus + dönem / stajınızı iptal etmek istiyorsanız mevcut durumunuzdan dolayı iptal edebilirsiniz. Ya ev sahibi üniversitenizin ya da kendi üniversitenizin ilgili danışma merkezlerine başvurmanız tavsiye edilir.
Seyahat tavsiye edilmez
Yaz Dönemi Bilgileri:
Bavyera ve Baden-Württemberg’deki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri ile Sanat ve Müzik Üniversitelerinde yaz döneminin başlangıcı 20 Nisan 2020’ye ertelendi (bu, bu bölgelerdeki diğer tüm üniversiteleri içerir).
Diğer bölge yetkililerinin de yaz dönemi için benzer kararlar alması bekleniyor.
Koronavirüs (COVID-19) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Mevcut durum öğrenciler arasında kafa karışıklığına neden olabilir, bu nedenle aşağıda bu süre zarfında aklınıza gelebilecek sorulara birkaç cevap bulacaksınız.

Almanya’daki sağlık sigortam koronavirüs masraflarını karşılayacak mı?
Sağlık sigortası fonları, 28 Şubat 2020’den itibaren koronavirüs testlerinin maliyetini karşılıyor. Ancak hastanın teste ihtiyacı olup olmadığına hekimin karar vermesi gerekiyor.

Dr-Walter’ın EDUCARE24 gibi sağlık sigortası poliçeleriyle sigortalıysanız, virüsün tıbbi tedavisi teminat altına alındığından tıbbi masraflar sorun teşkil etmez. Bu sigorta poliçesi, koronavirüs nedeniyle yurtdışında daha uzun süre kalmak zorunda kalırsanız 90 günlük kapsamı da içerir.

İhtiyati tedbir olduğundan karantina masrafları karşılanmamaktadır. Hastalığı karantina sırasında alırsanız, tedaviniz sağlık sigortası poliçesi tarafından sigortalanacaktır.

Koronavirüs pandemisi sırasında Almanya’daki uluslararası öğrenciler için sağlık sigortası hakkında daha fazla bilgi edinin.

Koronavirüs nedeniyle bloke edilmiş Alman hesabımı kapatabilir miyim?
Koronavirüs nedeniyle Almanya’ya seyahat etmiyorsanız veya eve dönüyorsanız, Alman bloke edilmiş hesabınızı kapatma olanağınız vardır. Tipik olarak, her finans kuruluşunun sahip olduğu standart prosedür yoluyla bloke edilmiş hesabınızı kapatmak için başvurabilirsiniz. Bu, bloke edilmiş hesabınızı açtığınız kurumla iletişime geçmeniz ve ondan kapatmalarını istemeniz gerektiği anlamına gelir.

Banka size doldurmanız ve göndermeniz gereken bir form gönderecek veya alternatif olarak sizden hesabınızı kapatmalarına izin veren Alman Büyükelçiliği / Konsolosluğundan resmi bir onay gibi gerekli belgeleri göndermenizi isteyecektir. Resmi teyit, bankanın hesaptan blokeyi kaldırmasına izin veren bir talimat da içermelidir.