Almanya’daki Yabancı Dil Okulları

Başkent: Berlin

Yönetim Şekli: Federal Parlamenter Cumhuriyet

Devlet Başkanları

Cumhurbaşkanı: Joachim Gauck

Şansölye: Angela Merkel

Para Birimi: Euro (€)

Ülkenin Nüfusu: Yaklaşık 83 Milyon

Ana Dili: Almanca

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı: 3 saat

Popüler Şehirleri: Berlin, Köln, Frankfurt, Münich, Stutgart

En Yoğun Uluslararası Öğrenci Topluluğu: Çin, Türkiye, Polonya, Rusya

Almanya etkileyici büyük şehirleri, kartpostal gibi küçük kasabaları, hasat toplama festivalleri sanat ve kültür zenginliği, büyük ormanları, hoş kaleleri ve iyi şarap ve biraları ile sahip olduğu güzelliği çok iyi taşıyan bir ülkedir. Batı ve Doğu Almanya’nın 1990 yılında tekrar birleşmesi ise tarihinde yeni bir başlangıç olmuştur. MS 100 yılından önce Cermen halkları Cermenya olarak isimlendirilen bu bölgede yaşamışlardır. Yani Almanya topraklarının da tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Çokça devlete, savaşa ve barışa sahne olmuş Almanya, günümüzde de dünya siyaseti ve ekonomisi üzerinde söz sahibi olan ülkelerden biridir. Dünya üzerinde 100 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan Almanca, Türk-Alman ilişkilerinin gelişmesiyle birlikte ülkemizde de büyük önem kazanmış ve bir çok kişi tarafından ikinci dil olarak öğrenilmeye başlanmıştır. Bir dili öğrenmenin en güzel yolunun o dilin ana dil olduğu ve dile ait kültürün var olduğu topraklarda öğrenilmesi olduğunu da göz önünde bulundurursak, Almanya, dil öğrenimi için çok doğru bir seçenek olacaktır.

COĞRAFYA

Doğusunda Çekoslovakya ve Polonya; güneyinde Avusturya ve İsviçre; batısında Fransa , hollanda, Belçika ve Lüksemburg; kuzeyinde Danimarka ve Kuzey Denizi yer alır. Almanya, birisi Baltık Denizinde, diğeri Kuzey Denizi’nde olmak üzere iki adaya sahiptir. Baltık Denizinde’ki Fehmarn Adası 185 km2, kuzeyinde bulunan Sylt Adası ise 99 kilometrekaredir. 83 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin  en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke de yine Almanya’dır. Resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti’dir.

İKLİM

Almanya’nın geneli, nemli batı rüzgarlarının üstünlük kurduğu ılımlı bir iklime sahiptir. İklim; Gulf Stream’in etkisi altındaki Kuzey Atlantik Akıntıları tarafından etkilenmektedir. Bu ısıtıcı sular,Kuzey Denizi sınırlarındaki Jutland Yarımadası ve Ren Bölgesi dahil olmak üzere birçok bölgeyi etkilemektedir. Sonuç olarak kuzeybatı ve kuzey bölgelerinde iklim okyanusal iklimdir ; yağış yaz boyunca maksimuma çıkmak üzere her dönem sürer. Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık çoğu zaman 30ºC’yi aşabilmektedir. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise farklı olarak karasal ve okyanusal iklim arasında bir geçiş bölgesidir. Yine, en yüksek sıcaklık yazın 30ºC’yi’yi aşabilmektedir

EKONOMİ

Almanya, Avrupa’nın en büyük ulusal ekonomisine sahip ülkedir. Sanayileşmesinden beri ülke; küresel ekonomide bir lokomotif, yenilikçi ve öncü olarak rol almıştır. Almanya’nın başlıca ekonomik faaliyetlerini sayacak olursak, tarım, hayvancılık, sanayi ve endüstri faaliyetleri, ticaret, doğal kaynakların işlenmesi ve kullanılması, turizm, hizmet ve finans sektörlerini sayabiliriz. Almanya; kapalı Avrupa ekonomisi ve politik birleşmenin savunucusudur. Ticari kararlarında ise Avrupa Birliği üyelerinin ve AB tek pazar yasalarının kararları doğrultusunda hareket etmektedir. Almanya, Avrupa’nın genel para birimi olan avroyu kullanmaktadır ve Almanya’nın para politikası ile ilgili kararları, diğer Avrozonda olan ülkeler gibi Frankfurt’taki Avrupa Merkeze Bankası tarafından verilmektedir.

Almanya’da nereleri gezip görmeli?

Almanya’nın gezilmesi gereken şehirleri: Berlin, Köln, Frankfurt, Münich, Stutgart ….

SİEGESSAULE (BERLİN ZAFER ANITI)
Bellevue Sarayı’nın bir cadde doğusunda, Tiergarten’in tam ortasında Siegessaule bulunmaktadır. 19. yüzyılın sonunda, Prusyalıların Danimarkalıları yendikleri savaşın anısına Heinrich Strack bu zafer anıtını inşa eder ve anıt, Königsplatz’a (günümüzde Platz der Republik) yerleştirilir. 1939’da anıtın yeri değiştirilir ve Siegessäule, şu anki konumu olan Grosser Stern’e taşınır. Anıtın tepesinde 8.3 m uzunluğunda, 35 ton ağırlığında, zafer tanrıçası Victoria’nın bronz heykeli bulunmaktadır. Anıtın dikkat çeken bir diğer özelliği ise; üzerindeki Alman mitolojisi ve tarihine dair çeşitli işlemelerdir.

EUROPA-CENTER
Yıkık Kilise’nin iki sokak batısında yer alan dev bina Europa-Center ,1960’lı yıllarda Batı Berlin’in en gözde mekânlarından biriydi. Popülaritesini hâlâ koruyan bu merkez, günümüzde içerisinde sinema, otel, alışveriş merkezi ve ofisler bulundurmaktadır. Bu çok katlı binanın tepesindeki Mercedes logosu ise hayranlık uyandırmaktadır. 10 m çapında ve 15 ton ağırlığındaki logo, dakikada iki kez döner; geceleri ise kullanılan 68 floresan tüp sayesinde ışıl ışıl parlar. Bununla birlikte binanın önündeki Dünya Çeşmesi’ni, içindeki avluda yer alan Lotus Çeşmesi’ni de görebilir ve 20. kattaki Berlin Pencereleri’nden şehri izleyebilirsiniz.

ZOOLOGİSCHER GARTEN (BERLİN HAYVANAT BAHÇESİ)
Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi, Berlin şehrinin Tiergarten semtinde yer almaktadır. Aynı zamanda ülkenin en popüleri olan Zoologischer Garten, 1844 yılında açılmıştır ve 35 hektarlık bir alana yayılmıştır. Dünyanın en fazla sayıda canlı türüne sahip bu bahçesi, 1.400’den fazla türe ve 14.000’in üzerinde hayvana ev sahipliği yapar. Bu çeşitlilik, Berlin Hayvanat Bahçesi’ni dünya çapında bir üne kavuşturmuştur. Öyle ki, burayı, yılda ortalama 3.5 milyon kişi ziyaret etmektedir. Merkeze, 1913 yılında eklenen akvaryumda ise 9.000’den fazla canlı yaşamaktadır.

Ku’damm’ın kuzeyinde, şehrin göbeğinde yer alan bu köşeye iki farklı kapıdan ulaşılabilir: Fil ve Aslan Kapıları. Bu kapılardan içeriye adım attığınızda ise hayvanların canlı dünyası sizi karşılayacaktır. Tüm dünyanın tanıdığı kutup ayısı Knut ve panda Bao Bao, bahçenin gözbebekleridir. Buraya kadar gelmişken, bu ikisini görmeden Zoologischer Garten’den ayrılmayınız.

CHECKPOİNT CHARLİE
Şehirde Soğuk Savaş yıllarından geriye kalan en önemli hatıra, bir zamanlar Doğu Berlin ile Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’dir. İki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için bir zamanlar bu noktada, Amerikan ve Sovyet askerleri nöbetler tutar, duvarın yakınından kuş uçurtmazlardı. Buradaki ünlü levhada ise dört dilde şunlar yazmaktaydı: Amerikan bölgesini terkediyorsunuz.
Şu an tam bu noktaya bir müze kurulmuştur: Museum Haus am Checkpoint Charlie. Burada, Doğu’dan Batı’ya kaçmaya çalışanların ilginç öykülerini okuyabilirsiniz.

ULAŞIM

Almanya, Avrupa  içindeki merkezi konumu nedeniyle, ülkelerarası ticari mal taşıma hacminde yeri oldukça yüksek seviyededir. Karayolu taşımacılığının, ulaşımdaki rolü hayli fazladır. Almanya, tarihteki ilk yüksek hıza izin veren otoyolların ( Autobahn) yapıldığı ülkedir. Yine dünyadaki ilk otomobil   Almanya’da geliştirilmiştir. Alman otoyolları, herhangi bir hız limitine sahip değildir. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen eski Doğu Bloku  ülkelerine ulaşımın kolaylaştırılması için birçok proje hazırlanmaktadır ve uygulamaya konulmuştur.

Bunlardan hareketle söyleyebiliriz ki, Almanya’da ulaşım olanakları son derece gelişmiştir ve güvenlidir. Ülkede şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımada kara yolu, tren yolu ve hava yolu kullanılmaktadır. Ayrıca tüm bunlara alternatif olarak metro da yine ulaşım da kullanılabilmektedir. Dileyen kişiler, ulaşımları sırasında bisikletlerini kullanabilirler ya da araba kiralayabilirler.

ALMANYA’YA GİDERKEN HANGİ HAVAYOLLARI KULLANILABİLİR?

Türk Hava Yolları

Pegasus Airlines

SunExpress

TUIFly

GermanWings

Corendon

KLM

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]